خبر کوتاه و دردناک است: " یک شهروند فسایی خودش را در اداره تامین اجتماعی فسا  به آتش می کشد! "

نفس اینکه یک انسان در چه فشار روحی و روانی قرار می گیرد که دردناک ترین شیوه را برای خودکشی برمی گزیند، مطلبی است که روانشناسان بایستی به آن پرداخته و مورد بررسی قرار دهند. پرواضح است که این اقدام نیز برخلاف آموزه های دینی ما بوده و هیچ عقل سلیمی آن را تایید نمی کند.

 اما طبیعی می نمود که اغلب  شهروندان فسایی پس از شنیدن این خبر، بلافاصله خودسوزی یکی دیگر از شهروندان فسایی در ششم بهمن ماه سال 91 در محل " مصلی نمازجمعه فسا " را به خاطر آورند که در آن فردی خود را به آتش کشید و متاسفانه چند روز بعد جان خود را نیز از دست داد.

در این نوشتار برآنیم که نحوه اطلاع رسانی از این دو حادثه مشابه را که توسط یک سایت خبری محلی پوشش داده شده را با یکدیگر مقایسه کرده و در معرض دید خوانندگان قرار دهیم.

1)  جمعه ششم بهمن ماه 1391، مصلی نماز جمعه فسا: 

به خاطر داریم که در حادثه مشابه در محل مصلی نماز جمعه در سال 91 مرحوم  م.ز  38 ساله و اهل زاهد شهر، مشکلاتی برای اثبات جانبازی خود داشته و خواهان مطرح کردن آن از تریبون نمازجمعه می شود که طبعا با این درخواست غیرمتعارف وی مخالفت شده و در پی آن، فرد مذکوراقدام به خودسوزی می کند. این رخداد تلخ بلافاصله توسط یک سایت خبری محلی پوشش داده شده و در تشریح خبرخودسوزی، اقدام فرد مذکور را " مشکلات شخصی " عنوان می کند و در آخر خبر نیز،  بیانیه ستاد نمازجمعه فسا مبنی بر "محکوم کردن" این اقدام که  "موجب خشم و غضب الهی" و " آسیب رساندن به نفس" و  " سوء استفاده دشمنان "می گردد، را مطرح می کند.

 

                       

 

ظاهرا همان زمان، نحوه انعکاس این خبر توسط سایت مذکور، مورد اعتراض وسیع خوانندگانش واقع شده، مضافا بر آنکه انعکاس خبر در رسانه های بیگانه، مسئولین سایت رابه تکاپو وا می دارد که در احوالات فرد مذکور تحقیق کرده و در پی اثبات "شخصی بودن" خودسوزی برآیند و بدون اشاره به مرجع رسمی که ادعای آن مرحوم را تایید یا رد کرده باشد، از " مسئولین امر "! نقل می کند که ادعای آن مرحوم، واهی بوده و پرونده جانبازی وی به نتیجه نرسیده است. این همه درحالیست که دیگر یک سوی ماجرا در قید حیات نیست که در مقام دفاع از خود برآید!

 

                   

 

2)  پنج شنبه 23 مرداد 1393، اداره تامین اجتماعی فسا:

یک سال و اندی پس از وقوع حادثه اول، فردی در اقدامی مشابه، اینبار در محل " اداره تامین اجتماعی فسا " اقدام به خودسوزی می کند! سایت خبری مذکور به فاصله چند ساعت بعد از وقوع حادثه، خبر را پوشش داده و بی آنکه هیچ مقام رسمی در اینباره اظهارنظر کرده باشد، فرد مذکور را "جانباز"  معرفی کرده و اینبار نه مشکلات شخصی که "مشکلات اداری" و " عدم رسیدگی مناسب از سوی اداره تامین اجتماعی " را علت حادثه می داند.

 

                     

 

ما بدلیل آنکه گزارش رسمی از هیچ کدام از دوحادثه فوق در دسترس نیست، طبعا قضاوتی هم نمی کنیم، اما سوال اینجاست که آیا در معیارهای سایت مذکور برای انعکاس خبر، " مکان " وقوع حادثه در " علت " وقوع حادثه تاثیر دارد؟ به عبارت دیگر چگونه است که از نظر تحریریه آن سایت محترم، فردی که خود را در "مصلی نمازجمعه"  به آتش می کشد بلافاصله " انگیز ه اش شخصی" می شود و چند روز بعد "ادعایش واهی" تلقی می گردد، اما فردی که خود را در "اداره تامین اجتماعی" به آتش می کشد، بلافاصله جانبازی معرفی می گردد که از "مشکلات اداری و عدم رسیدگی" رنج می برده است؟! 

هدف از طرح موضوع بالا بیان این مطلب بود که رسالت خبررسانی صحیح و شرافتمندانه ایجاب می کند که انعکاس چنین خبرهایی که با آبرو و جان شهروندان فسا گره خورده است، به دور از ملاحظات و وابستگی های سیاسی و جناحی باشد و امیدواریم که سایت های خبری محلی که چندین سال است اخبار شهرستان را پوشش می دهند، تلاش کنند با کاستن از حب و بغض های جناحی، خود را به استاندارد های خبررسانی حرفه ای نزدیک کنند.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که هیچ  شکی نیست که اقدام هر دو شهروند -به هر دلیلی که باشد - غیر قانونی وغیرشرعی است. ما نیزضمن دعا برای آمرزش فردی که سال 91 خود را به آتش کشید وآرزوی شفای عاجل برای شهروندی که روز پنج شنبه خودسوزی کرد، امیدواریم دیگر شاهد تکرار چنین حوادث تلخی در شهرمان نباشیم.

 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...