به گزارش سرو فسا به نقل از ایرنا، سید محمد موسوی عصر سه شنبه در جمع خبرنگارن اظهار داشت: فارس با هویت فرهنگی غنی خود در طول تاریخ همواره اعتبار بخش اعتبار بین المللی ایران زمین بوده است و این اعتبار باید بعنوان یک ظرفیت مهم تبدیل به زیر ساختی موثر برای توسعه پایدار استان فارس شود که البته در گذشته مورد غفلت قرار گرفته است.

موسوی افزود: فرهنگ در دنیای معاصر در کنار ابعاد هویتی، تربیتی و اجتماعی خود یک حوزه مهم در رونق اقتصادی محسوب می شود که باید استان فارس نیز از این ظرفیت بهره مند شود.

مشاور ارشد استاندار فارس تصریح کرد: در گذشته متاسفانه بر اساس کم کاری و رفتارهای سلیقه ای، نه تنها از این ظرفیت استفاده نشده است بلکه شاهد انزوای هنرمندان نیز بوده ایم.

وی خاطرنشان کرد: مهاجرت جوانان نخبه حوزه فرهنگ در چند سال گذشته یکی از اتفاقات تلخ تاریخ معاصر استان فارس است در حالیکه با کمی تدبیر می توانستیم از این ظرفیت انسانی برای رونق اقتصادی فرهنگی استفاده کنیم.

موسوی ادامه داد: ملتی که از فرهنگ غفلت کند به تاریخ و هویت خود ضربه زده است و این امر می تواند در طولانی مدت به وضعیت اجتماعی استان نیز لطمه بزند.

وی بیان کرد: رونق فرهنگی مهم ترین راهکار برای مقابله با ناهنجاری های اجتماعی است و جامعه ای که از این موضوع غفلت کند خودخواسته به سمت تسلیم شدن در مقابل تهاجم های فرهنگی رفته است.

مشاور ارشد استاندار فارس اضافه کرد: دغدغه ها و تاکیدات مقام معظم رهبری باید نصب العین متولیان فرهنگ استان باشد و هیچ کوتاهی و کم کاری در این حوزه قابل قبول نیست.

وی تاکید کرد: جلوگیری از عملکرد جزیره ای در حوزه فرهنگ یکی از نیازهای اصلی استان فارس در شرایط فعلی است و امیدواریم متولیان فرهنگ با همدلی و پیروی از تصمیمات شورای فرهنگ عمومی فارس را در شأن و جایگاه مقدس سومین حرم اهل بیت (ع) اداره کنند.

موسوی ابراز داشت: ظرفیت های مذهبی، فرهنگی و ادبی فارس  یک زیر ساخت مهم برای رونق اقتصادی استان است اما نه تنها از این پتانسیل ها استفاده نکرده ایم بلکه شاهد یک مظلومیت تاریخی در این زمینه هستیم.

وی تصریح کرد باید شرایطی فراهم شود که با حضور سرمایه گذاران در بخش فرهنگ از یک سو و آشتی هنرمندان با تولید آثار هنری از سوی دیگر، به رسالت خود در تولید و ارتقای فرهنگ استان عمل کنیم.

مشاور ارشد استاندارفارس اظهار داشت: ما تنها در مقابل حفظ میراث فرهنگی خود مسئول نیستیم بلکه باید بدانیم که ما نسبت به نسل آینده نیز برای خلق هویت فرهنگی مسئولیتی خطیر و مهم داریم.

موسوی با اشاره به طبیعی بودن تغییرات در حوزه های مختلف برای تغییر مدیریت ها ادادمه داد: تغییرات در حوزه فرهنگ نیز مانند هر تغییر دیگری غیرقابل اجتناب است.

 وی بیان کرد: رخوت فرهنگی در استان دیگر بیش از این قابل قبول نبودضمن اینکه در حوزه زیر ساخت ها هم اقدام چشمگیری در چند سال گذشته صورت نگرفته است.

مشاور استاندار فارس تصریح کرد: مقابله با تهدیدات فرهنگی دشمنان با شعار و سخنرانی تحقق نمی یابد بلکه باید در عمل این موضوع دنبال شود.

وی گفت خوشبختانه وضعیت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز با درایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتخاب دکتر بهزاد مریدی در راستای تحقق اهداف دولت تدبیر و امید مشخص شده است و امیدواریم با کمک، حمایت و همراهی اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در آینده نزدیک شاهد اتفاقات خوبی باشیم. 

 

 

 

 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...