نویسنده: غلامرضا ظریف

 

  امیر سخن، مولای متقیان، علی (ع) در کلام گهربارخود بارها مومنین را به استفاده سریع و به موقع از فرصت ها توصیه می فرمودند. برخی ازمشهورترین این سخنان گران سنگ را بارها شنیده ایم که مثلا فرمود :"بادرالفرصه قبل ان تکون غصه " فرصت را دریاب پیش از آن که از دست دادنش موجب اندوه گردد. یا در جای دیگری چنین گفت :" تانی واحتیاط بهتراز شتابزدگی است مگر در فرصت های خوب" یا در کلامی دل نشین دیگر :"برترین رای آناست که فرصت ها را ضایع نکند و موجبات غصه و ناراحتی را فراهم نسازد ". واز این دست سخنان ارزشمند در کلام ائمه ی هدی (صلوات الله علیهم اجمعین ) فراوان نقل شده است.

 در کلام معاصرین، اما، بدون تردید جامع ترین سخنرانی را از رهبری معظم انقلاب می توان سراغ گرفت که با آنچه مد نظر نگارنده است قرابت تام دارد: "ماها بايد قدر فرصت را بدانيم. ما كه مسئول هستيم، خداى متعال يك فرصتى به ما داده. اين مهلت عمر و مهلت مأموريت يافتن - كه ما هركداممان در اين نظام براى يك مدتى مأموريتى پيدا كرديم - سر مى‌آيد. اين فرصتى كه به ما داده شده را بايد قدر بدانيم و حداكثر استفاده را بكنيم؛ با يك نگاه، با يك لبخند، با يك كلمه حرف، با يك حركت دست، با يك حركت قلم، شما الان ميتوانيد به قدر آسمانها و زمين براى خودتان حسنهايجاد كنيد - لذاست كه اين فرصت را بايد قدر دانست.اگر بخواهيم اين قدردانى را به معناى حقيقى كلمه به كار ببنديم، بايد همه‌ى نيروها را به صحنه بياوريم؛ واقعاً كمربسته‌ ى كار، وارد ميدانشويم و يك مقدارى هم برگرديم به خودمان، نقصهاى خودمان را مشاهده كنيم.ما هر كداممان نقصهائى داريم؛ كم هم نيست. معمولاً عيوب ما انسانها خيلىبيشتر از محسّناتمان است؛ خودمان ملتفت نيستيم. اگر اينجور نبود، كسى مثل پيغمبر با آن عظمت،استغفار نميكرد. آن مقدارى كه باقى ميماند و كمبود كار ماست، اين را بايد متوجهباشيم. يعنى اگر انسان متوجه ضعفهاى خود و كمبودهاى كار خود وعيوب خود نبود، عقب خواهد ماند. ما در دوران خوبى واقع شديم. بايد خدا را شكر كنيم، براى اينكه در يكچنين دورانى واقع شديم و خداى متعال يك چنين نعمت بزرگى، يك چنين فرصت بزرگى در اختيار ما قرار داده كه بتوانيم براى جامعه‌مان، براى كشورمان، براى اسلام عزيز و براى تاريخ مفيد باشيم".


فرصت سوزی ها


  وحدت در هر جامعه‌ اي كليد موفقيت و رمز پيروزي است هر مشكلي رادر سطح ملي بايد با وحدت ملي حل كنيم حتي اقتدار ملي در پرتو وحدت ملي به وجود مي‌آيد، همچنين منافع ملي را بايد از طريق وحدت ملي پاسداري كنيم واگر ادعا شود كه حيات و بقاء، بالندگي و والايي يك ملت به وحدت مليبستگي دارد سخن گزافي بر زبان نرفته است. تجربه نشان داد كه ملت مسلمان ما، انقلاب را با وحدت به پيروزيرسانيد و همين گونه كشور را بايد با وحدت بسازيم و مشكلات را با وحدت، مشكل گشا باشيم.
 ما از طريق وحدت، نه تنها توليد اقتدار مي‌كنيم بلكه توليد ديگري ازنوع عاطفه و صميميت نيز  به دست مي‌آيد چون در هر كجا كه وحدت باشد مهر وعاطفه نيز وجود دارد، بنابراين با تقويت و تحكيم وحدت بار عاطفي جامعه راافزايش بدهيم و به فضاي سرد و يخ زده گرما و نشاط ببخشيم.
 ما امروز در جامعه، مقولات وحدت بخش فراوان داريم، مقولاتي كه بهعنوان نقاط مشترك مورد قبول اكثريت قريب به اتفاق جامعه است، به طورنمونه، اسلام عزيز، ايران گرامي، قانون اساسي، زبان شيرين فارسي و انقلابشكوهمند اسلامي و... از مقولات وحدت بخش در سطح ملي هستند.
 وحدت کلمه رمز پیروزی انقلاب بود. بر کسی پوشیده نیست که هر جا توفیقی حاصل شده است در سایه ی وحدت همه ی نیروها بوده است و هر گاه خللی در صفوف انقلاب پدید آمده به علت اختلافات بوده است. کسی نمی تواند انکارکند که تغییر رژیم تا دندان مسلح طاغوت با تفرقه ی عناصر انقلابی محققنمی شد و وقتی تلاش ها به ثمر نشست که همه متفق و یک صدا به حرکت درآمدند و این همه به جز با رهبری و هدایت معمار کبیر انقلاب و راهنمایی وارشاد روحانیت به عنوان پیش قراولان نهضت اسلامی به دست نمی آمد. یکی ازجلوه های ویژه در پذیرش اصل ولایت فقیه در نظام مقدس جمهوری اسلامی همین نکته بود که همه در حول محور یک عالم و فقیه حرکت کنند.

رهبری معظم انقلاب در جایی خطاب به همه  فرموده اند : " بدانید که دشمنان خدا از اسلام و ایمان و وحدت کلمه شما راضی نیستند. ازاین که شما پشت سرمسئولین کشور، پشت سر قران و اسلام، پشت سر نشانه هاو پرچم ها ی دین حرکت کنید، ناراضی هستند". امروز اصل ولايت فقيه و شخص ولي فقيه در رأس نظام اسلامي، محوروحدت است و ملت بزرگ و با ايمان ما حول محور اين اصل مترقي مي‌تواند به وحدت و اقتدار ملي شكوه وعظمت بيشتري ببخشد.

نمازجمعه كه تشريع و تأسيس آن (از اين منظر) براي تقويت و تمرين وحدت در جامعه اسلامي مي‌باشد و تركيبش پيام وحدت را به جامعه القا مي‌كند نقش بسيار سازنده در وحدت ملي ما دارد. خطبه‌ها و خطابه‌ها درترويج فرهنگ وحدت و تخريب عوامل تفرقه نقش سازنده و تأثير بالنده ايفا مي‌كند. امام جمعه از مسند بلند امامت، با آهنگ وحدت، كاروان امت را مديريت و هدايت مي‌نمايد، او تلاش مي‌كند تا همه گروه‌ها و احزابي كه دراصول با يكديگر اشتراك عقيده دارند ولي در سليقه‌ها با يكديگر هم‌آوا نيستند را در كنار هم قرار بدهد و چينش سليقه‌ها را در صفوف فشرده نماز، با جهت‌گيري به سمت و سوي كعبه به نمايش بگذارد. ائمه جمعه در تاریخ انقلاب جایگاه ممتازی داشته و دارند، همانطورکه معتقدم ولی فقیه پدر و ولیّ همه ی جناح های سیاسی است و به یک صنف و گروه خاص تعلق ندارد، به همان اندازه معتقدم که امام جمعه به عنوان نماینده ی ولی فقیه باید همه ی افراد را با هر نوع دیدگاه سیاسی به مساوات بنگرد و پدر معنوی شهر باشد.

این همه را گفتم تا معلوم باشد نقش وجایگاه روحانیت و جمعه وجماعت را می شناسم و اگر انتقادی را مطرح میکنم از سر عدم شناخت جایگاه رفیع امامت جمعه نیست و بلکه بر این باورم که باید مطالب به گوش ایشان برسد تا بدانند، این جا فسا است شهر بیش از 1000 شهید، شهر پیشگامان جهاد و شهادت و شهر اندیشه و سخن ، که دیگر تحمل تک صدایی و سخنان فرمایشی را ندارند.

از اشتباهات گذشته که بگذریم در طول یک سال گذشته فرصت هایی به دست آمد که اگر امام جمعه محترم شهر می خواست، می توانست نیروهای سیاسی شهرستان را گرد هم آورده و باعث تالیف قلوب و تلطیف فضای سیاسی گردد. میتوانست زمینه ای رافراهم کند تا از توان همه ی افراد و به ویزه نخبگان جامعه در راه پیشرفت و یا حداقل جبران عقب ماندگی های گذشته استفاده شود: حماسه ی 24 خرداد ماه سال 92 ، رحلت جان سوز مجتهد مجاهد حضرت آیتالله ارسنجانی (ره)، سفر یادگار ارزشمند امام راحل (ره) حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی، شروع سال جدید با شعار اقتصاد و فرهنگ ، با عزم ملّی و مدیریت جهادی فرصت های طلایی و مناسبی بودند. کسی نمی تواند تردید کند که عزم ملّی در نگاه رهبری ، فقط عزم یک گروه و جناح سیاسی نیست چه در گروه حاکم در نظام اجرایی و چه در گروه مقابل. بلکه به اعتبار واژه ملّی یعنی همه ی افراد  و امام جمعه محترم بر خلاف انتظار و توقع به جایی که از ایشان وجود داشت نه تنها از این فرصت های ارزشمند – که بعضا تکرار شدنی نیستند – استفاده نکرد بلکه با اعمال و رفتار و گفتارخود- که بیان جزییات آن ها حاصلی جز رنجش خاطر خوانندگان محترم نخواهدداشت -  باعث فرصت سوزی گردید.
حضور فرزندان برومند و شایسته ی این شهرستان در مناصب حکومتی وموقعیت های اداری در سطح ملی و استانی فرصت مغتنمی است که با استفاده ازظرفیت های مدیریتی آنان بخشی از گرفتاری های شهرستان کاسته شود و حداقل بنده انتظار داشتم که امام جمعه شهرم با دیدی متفاوت به موضوع بنگرد و ازهمه بخواهد تا در کنار هم قرار بگیرند. اما ایشان بر خلاف انتظار عمل میکند. اصرار ایشان بر این  که اصلاح طلبان را از نیروهای انقلاب نداند وآنان را شایسته ی مناصب نداند به زعم حقیر با نگاه رهبری منطبق نیست. این که فعالان سیاسی در سراسر کشور را به جرم حضور درانتخابات سال 88 ، با چوب فتنه از جامعه طرد یا حذف کنیم هیچ گاه مد نظررهبری نبوده است. گاه به نظر می رسد که شیخ بزرگوار بر این باورند که کسی جز ایشان حقایق سیاسی و اجتماعی را نمی داند و این رسالت ایشان است که با خط کش افکار خود همه را به سمت آنچه جنابشان می اندیشند هدایت کنند و گاه نیزاز سخنانشان می توان  این گونه برداشت کرد که عده ای سعی دارند تا برخی از چهره های سیاسی شهرستان را در نگاه وی به عنوان عناصر تندرو معرفی کنند، که بنا بر این خطای مشاورین نیز، کمتر از خود ایشان نخواهد بود. درحالیکه مشاهده میگردد فعالان سیاسی برخی از شهرهای استان و حتی در سایر نقاط کشور در تلاشند علی رغم وجود اختلافات بین خودشان مناصب حکومتی را در هر فرصت ممکن در اختیار داشته باشند و در این راه از هر حمایتی غفلت نمی کنند، شاید و شاید این که امام جمعه محترم فردی بومی نیستند، برایشان زیاد مهم نباشد که یک یا چند شهروند فسایی در موقعیت های اجتماعی مناسب قرار گیرند و یا با علم و آگاهی برنیازجدی جامعه به وحدت نیروها، از ظرفیت و توانایی همه در کنار یکدیگر بهره بگیرد.
 ممکن است برخی این مطلب را نقد کنند و بگویند چرا این سخنان به خود ایشان گفته نشده است که در پاسخ باید گفت وقتی ایشان نقطه نظرات خود را از تریبون های عمومی نقل میکنند و در سه سال گذشته حتی یک بار بااصلاح طلبان جلسه ای نداشته اند تا حرف خود را رودر رو بگویند و پاسخ بشنوند، باید انتظار داشت که پاسخ حرف های ایشان نیز در تریبونی عمومی طرح گردد. لذا گلایه و نقد گفته شده نیز با این استدلال، وارد نخواهد بود.

در عین حال نگارنده با شناختی که از بزرگان دو جناح سیاسیشهرستان (اصول گرایان و اصلاح طلبان ) دارد و اکثریت قریب به اتفاق آنان را چهره هایی دل سوز، انقلابی و متدین می داند که چیزی جز اعتلای دین وحفظ نظام در دل ندارند، با کمال تواضع و فروتنی همه را دعوت میکند تا در این مقطع حساس، دست در دست هم و با حفظ دیدگاه های سیاسی و علایق خود، در جهت رفع معضلات شهرستان بکوشند و در پایان چون هیچ نصیحت کننده ای از نصیحت بی نیاز نیست خود و ایشان را به رعایت تقوای الهی در گفتار و رفتار توصیه می کند...

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...