جهان:

 

              

در هفته ای که گذشت،شهر فرگوسن در ایالت میسوری در آمریکا شاهد رویارویی پلیس با تظاهرکنندگان خشمگینی بود که در اعتراض به کشته شدن یک نوجوان سیاهپوست به خیابانها آمده بودند.پلیس می گوید "مایکل بروان"در حال سرقت بوده اما معترضین خواستار پاسخگویی مقامات مسئول در خصوص دلایل تیراندازی و شلیک مستقیم گلوله به مقتول هستند.پلیس ایالتی از پلیس فدرال آمریکا جهت کنترل اعتراضات یاری خواسته و در خبری دیگر دادستان کل آمریکا بمنظور بررسی موضوع وارد شهر فرگوسن شده است.

 

 

 

                                                                               ایران:

 

                                                         کیش دانای کابینه در شطرنج بهارستان

                                  

چهارشنبه گذشته وقتی رسایی پرچم پیروزی را بالا آورد که فرجی دانا با 145 رای موافق استیضاح نتوانست در کابینه بماند.

 

              

 

چهارشنبه 28 مرداد کانون خبری در مجلس شورای اسلامی متمرکز بود. در روزی که رئیس جمهور روحانی در سفر استانی به اردبیل رفته بود، در بهارستان وزیرش را به جلسه استیضاح آوردند و موافقان و مخالفان به بررسی عملکرد "فرجی دانا"در مدت نه ماه مسئولیتش پرداختند. نامه استیضاح به امضا 51 نماینده رسیده بود و وزیر برابر قانون 10 روز فرصت داشت تا با حضور در مجلس به سوالات نمایندگان پاسخ گوید.

 

            

بالاخره روز موعود فرا رسید و "فرجی دانا"با همراهی جمعی از اعضای کابینه پا به بهارستان گذاشت.اسحاق جهانگیری معاون اول،رحمانی فضلی وزیر کشور،ظریف وزیر خارجه،طیب نیا وزیر اقتصاد،هاشمی وزیر بهداشت،گودرزی وزیر ورزش و جوانان،سیف مدیرکل بانک مرکزی از جمله مشایعت کنندگان وزیر بودند.

 

                                   

پس از رسمیت جلسه موافقان و مخالفان به بیان دیدگاه خود پرداختند.عمده دلایل موافقان استیضاح نقد عملکرد وزیر با عباراتی چنین بیان شد:قانون شکنی،التهاب آفرینی،گروه گرایی،فعال کردن گسل های قومی – مذهبی،و بکارگیری افراد فتنه گر در وزارت علوم. در سوی مقابل مخالفان استیضاح از رشد علمی کشور در فرصت کوتاه وزارت فرجی دانا و تعهد و تکلیف مداری وی سخن گفتند. در این میان نطق غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت قابل توجه بود.وی خطاب به استیضاح کنندگان گفت:مگر خودتان نگفتید که فرجی دانا تکلیف مدار است و نماز شب می خواند؟از جمله نکات جالب توجه در جلسه استیضاح،پخش چند ویدئوکلیپ از سوی نمایندگان بود.اما وقتی نوبت به نوباوه از طراحان استیضاح رسید وی میخواست گزارشی از رسانه های بیگانه به منظور اثبات همسویی این گزارش با مطالبی که در داخل و در دفاع از فرجی دانا بیان می شود پخش کند که با ممانعت لاریجانی مواجه گردید.الیاس نادران نیز از فشار بر نمایندگان طراح استیضاح در شب قبل سخن گفت و جابجایی چند معاون را جهت انصراف از استیضاح کافی ندانست.حال نوبت به وزیر بود تا از خود دفاع کند."فرجی دانا"به جایگاه آمد.

 

             

 

او سخنانش را با یاد شهدای غزه و طلب فاتحه برای آنان آغاز کرد و شهادت امام جعفر صادق را تسلیت گفت.سپس به دفاع از عملکرد خود پرداخت که اهم آن به این شرح است:

 • از خدا خواستم آنچه خیر است و عاقبت به خیری دارد بر زبان من جاری کند.
 • با توجه به اینکه ایران یک درصد جمعیت جهان دارد و بجای اینکه سهم یک درصد در حوزه مقالات علمی داشته  باشد سهمش در سال 2014به 1.6درصد رسیده است.
 • من می خواهم نتیجه بگیرم آنچه در صحنه آموزش عالی با آن دست و پنجه نرم می کنم نتیجه سیاستها و عملکردهایی است که 4تا 6 سال قبل آغاز شده است.
 • متاسفانه از سال84 تا 92تعداد موسسات آموزش عالی رشد جهشی عجیبی داشته وسال 84 که 950 موسسه آموزش عالی داشتیم به بیش از 22500موسسه رسیده است.در واقع 8 سال سالی 200 موسسه اضافه شده اما کاسه آموزش همان کاسه ایست که سالها قبل بوده است.
 • به شهادت وزیر کشور امروز فضای کشور در امن ترین و آرام ترین شرایط قرار دارد.
 • دانشجویان ما به مبانی نظام اعتقاد دارند.ولی وقتی در سن 22سالگی حکم سنگین انضباطی می گیرند از حیز انتفاع ساقط می شوند و بدلیل کم سن و سال بودن رفتارهای احساسی نشان می دهند.
 • میزان تغییر روسا نسبت به دولت نهم کمتر بوده است.
 • فکر نمی کردم برای صدور حکم دو مدیر کل نیاز به استعلام باشد.
 • امیدوارم موضوع دانشجویان ستاره دار برای همیشه از فضای مطبوعات خارج شود.
 • به ضد انقلاب باج نمی دهیم.
 • طبق آمار بورسیه ها به خارج از 729 نفر اعزام شوندگان 73 نفر معدل کارشناسی زیر 14 و 70 نفر در مقطع کارشناسی ارشد معدل زیر 16 داشته اند.
 •  آخرتم را به دنیای دیگران نمی دهم.

سپس با خواندن بیتی از حافظ به سخنان خود پایان داد:

     وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم        که در طریقت ما کافری است رنجیدن

حال نوبت به لاریجانی رسید تا اولا سخنان وزیر را سنجیده تعبیر کند و ثانیا درخواست تغییر برخی از معاونت ها را مطرح کند. در این هنگام جهانگیری با ارسال یادداشتی از مطالبه رئیس مجلس استقبال کرد.حال دولتیان باید جلسه را ترک می کردند تا رای گیری آغاز شود.وقتی رسایی بر روی کاغذ نوشت "دوپینگ لاریجانی اثر نکرد"باید ایمان آورد به آغاز فصل جدید: فرجی دانا رفت.

اما به نظر می رسد که کام استیضاح کنندگان دقایقی بعد با اعلام سرپرستی محمد علی نجفی تلخ شد، چرا که روحانی، فرجی دانا را مشاور علمی آموزشی خود کرد و از محمد علی نجفی خواست همان مسیر را ادامه دهد.

 

 

                                                                               فسا

 

                     

چهارشنبه شب مراسم یادواره شهدای شهرک باقریه و شهید ناخدا ناصر خوش نیت با حضور مردم و مسئولین در مسجد امام محمد باقر برگزار گردید. سخنرانان ویژه این مراسم پدر شهید احمدی روشن و امیر سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش بود.

               

                    

از جمله حاضران در این مراسم "احد جمالی"معاون استانداری فارس بود. از جمله نکات قابل توجه عدم پوشش خبری مراسم توسط سایت سلام فسا می باشد این سایت ترجیح  داد به خبر برگزاری مراسم یادواره شهدای گمنام بپردازد.

                    

 

گزارش این مراسم از نگاه  " سرو فسا "  را بزودی بر روی سایت خواهید دید...

 

                                                    تا هفته آینده....ایام به کام.

 

 

 

 

 

 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...