جهان:

                                 سرانجام  و پس از گذشت 51 روز جنگ و خونریزی ،در غزه آتش بس نامحدود اعلام گردید.

                         

با اعلام آتش بس در غزه، موجی از شادی میان فلسطینیان به راه افتاد و رهبران گروههای جهادی پیروزی مقاومت در این درگیری ها را تبریک گفتند. شامگاه سه شنبه گذشته محمود عباس معروف به ابومازن رهبر دولت خودگردان فلسطین با حضور در تلویزیون از دستیابی طرفین فلسطینی و اسرائیلی به توافقی مشترک در اجلاس قاهره خبر داد. نتیجه این توافق، برقراری آتش بس نامحدود در غزه می باشد که با واکنش فلسطینیان ساکن این منطقه همراه بود. ساکنین در غزه و کرانه باختری بلافاصله به خیابانها آمده و به جشن و پایکوبی پرداختند. برخی از مفاد این آتش بس  در بخش اقدامات فوری به قرار زیر می باشد:

1-توقف هرگونه عملیات نظامی اسرائیل به غزه و در مقابل توقف هرگونه پرتاب موشک از سوی گروههای جهادی به سرزمین های اشغالی

2-موافقت اسرائیل با بازگشایی گذرگاههای مرزی جهت تسریع در ارسال کمک های انسان دوستانه از جمله غذا و دارو

3-موافقت اسرائیل با بازگشایی گذرگاه مرزی رفح در مرز مشترک میان فلسطین و مصر

4-اداره نوار مرزی غزه توسط دولت خودگردان فلسطین به منظور نظارت جهت جلوگیری از ارسال سلاح و مهمات به این منطقه

5-افزایش شعاع دایره صید مجاز ماهیگیری برای قایق های فلسطینی تا 12 مایل دریایی در دریای مدیترانه

پس از شروع آتش بس هر دو طرف از پیروزی خود در جریان درگیری های 51 روزه خبر می دهند. اما در سرزمینهای اشغالی خبری از جشن و پایکوبی نیست و شهروندان اسرائیلی به فعالیت روزمره خود مشغولند. در سوی دیگر ماجرا مسلمانان ساکن باریکه غزه و کرانه باختری روزهایی توام با شادی و جشن های خیابانی را تجربه می کنند.آخرین توافق دو طرف به سال2012 باز می گردد. آیا این آتش بس می تواند آرامش را به خاورمیانه بازگرداند؟ 

 

 

                                                                                              ایران:

سپاه پاسداران  در اطلاعیه ای به تاریخ دوم شهریور ماه از سرنگونی یک پهپاد اسرائیلی در آسمان نطنز توسط یگانهای عملیاتی خود خبر داد.

           

در اطلاعیه سپاه از سرنگونی این پهپاد بر فراز تاسیسات هسته ای نطنز در مرکز ایران خبر داده شده و اضافه گردیده که این عملیات با استفاده از موشک های زمین به هوا صورت گرفته است. سپاه پاسداران در این اطلاعیه حق هرگونه مقابله به مثل را در موارد مشابه محفوظ می داند. در این میان رژِم صهیونیستی در قبال این خبر سکوت نموده و روزنامه" ها آرتص "صرفا به ذکر این مطلب بسنده کرده که در صورت تایید این خبر، پهپاد ساقط شده از نوع "هرون" یا "هرون تی پی"بوده که جهت ماموریت های برون مرزی از آن استفاده می شود.اما سپاه پاسداران پهپاد سرنگون شده را از نوع "هرمس" می داند که در مرتبه پیشرفته تری نسبت به هرون قرار دارد. در همین حال سردار جزایری معاون ستاد نیروهای کل مسلح مبدا پرواز هواپیمای جاسوسی اسرائیل را یکی از کشورهای شمالی همسایه ایران دانست و سرتیپ  فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند خاتم الانبیا (ص) اعلام کرد انهدام این پهپاد  پس از 43 دقیقه تعقیب و 2 دقیقه درگیری صورت گرفته است. با توجه به اینکه برخی از سایت های خبری ، نخجوان در جمهوری آذربایجان را مبدا پرواز هواپیما معرفی نمودند وزارت دفاع آذربایجان این اتهام را رد نموده است. 

 

           

این تصویر پهپاد هرمس است. هواپیمای بدون سرنشین که به منظور مقاصد جاسوسی و نظامی بکار گرفته می شود.حال ایران علاوه بر قدرت ساخت این نوع جنگ افزار، توان مقابله با تسلیحات پیشرفته و هواپیماهای رادارگریز را به رخ دشمنانش می کشد. در خبری دیگر، حسین دهقانی نماینده کشورمان در سازمان ملل متحد در نامه ای خطاب به دبیرکل و رئیس شورای امنیت، نسبت به عواقب تجاوز رژیم صهیونیستی به حریم هوایی ایران هشدار داد. وی در این نامه ضمن محفوظ دانستن حق هرگونه اقدام دفاعی در حفاظت از سرزمین خود برای جمهوری اسلامی، این اقدام رژیم صهیونیستی را محکوم و آنرا مغایر قوانین حقوق بین الملل و مندرجات منشور سازمان ملل دانست.

 

 

                                                                                            فارس:

 

                                                                                       شب بخیر مالزی

ماجرا زمانی آغاز شد که آقای مدیرکل در سفر مالزی بسر می برد. "احمد همتی بوشهری" که سکان فرهنگی استان را در چهارسال پایانی دولت احمدی نژاد و سال نخست دولت میانه رو حسن روحانی در دست داشت، در روزهای اخیر تبدیل به چهره ای خبرساز گردید. موضوع تغییر مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان فارس و انتصاب بهزاد مریدی در این سمت، در مصاحبه محمد مهدی احمدی مدیرکل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرگزاری "ایرنا" تایید و این مقام آگاه اعلام نمود که حکم مدیرکل جدید امضا و بزودی به وی ابلاغ خواهد شد. بدین ترتیب همتی میانسال بایست جای خود را به مریدی جوان بدهد که دارای مدرک دکترا در رشته زبانشناسی و فرا دکتری در رشته فلسفه زبان و ارتباطات می باشد. همتی متولد سال 1341 که دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته معارف و علوم قرآنی است، در کارنامه کاری خود فرمانداری شهر های مهر و فسا را تجربه نموده و پیش از آن بعنوان دبیر معارف در دبیرستانهای زادگاهش کازرون مشغول به تدریس بوده است. وی به لحاظ سیاسی، اصولگرا می باشد و در مدت مدیریتش در ارشاد از جمله مدافعین سیاست های فرهنگی احمدی نژاد بوده است. مریدی،مدرس دانشگاه و از جمله فعالین فرهنگی بوده که ده سال از مدیر کل معزول جوانتر می باشد. خبر انتصاب این مدیرکل جوان موجی از شادی را در میان هنرمندان و فرهنگ وران استان برانگیخت و برخی از سایتهای خبری در مصاحبه با مدیرکل، از برنامه های جدید وی رونمایی نمودند.

             

اما این  پایان ماجرا نبود. "همتی" بلافاصله پس از ورود به شیراز در واکنشی به خبر عزلش، آنرا غیر واقعی خواند و در مصاحبه با روزنامه سبحان چنین عنوان نمود: تا این لحظه هیچگونه صحبتی در خصوص عزل بنده و یا جابه جایی و نصب شخص دیگری برای تصدی سمت مدیرکلی این اداره با بنده نشده است. همتی در پایان مصاحبه اش جمله تکراری مدیرانی که مرخص می شوند را هم گفت : البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که عزل و نصب درمجوعه دولت یک امر طبیعی است و بنده نیز بعنوان سرباز نظام جمهوری اسلامی در هر سمتی که قرار داشته باشم بنای خدمت رسانی و خدمتگزاری خواهم داشت.

                                  

تا بدینجا، موضوع در فضایی فرهنگی و رسانه ای طی طریق می نمود. تا اینکه سایت " شیرازه " که از جمله پایگاههای مجازی نزدیک به اصولگرایان می باشد، از انتصاب "مریدی" با عنوان کودتای رسانه ای یاد کرد و آنرا مصداق "شایسته لاری" دانست. این عنوان تعریضی است به زادگاه مدیر کل جدید. استدلال این سایت این بود که تغیر در مدیریت فرهنگی اتفاق نیفتاده و انتشار این خبر صرفا اقدامی رسانه ای محسوب می شود. بنظر می رسد طیفی از اصولگرایان با عزل و رفتن همتی بوشهری مخالفند و همین امر موجب گردیده تا خبر تغییر در این اداره کل را به چالش بکشند. از جمله این اصولگرایان "محمد حسن دوگانی"نماینده مردم فسا است که در مصاحبه با سایت شیرازه  از عدم تصمیم  وزارت ارشاد در تغییر مدیر کل سخن می گوید و می افزاید: این اتفاقات در رسانه های ما زیاد می افتد که خبرهای دست دوم را می گیرند و منتشر می کنند و بعد می گویند از فلان شخص شنیده ایم یا از فلان سایت گرفته ایم...گویا دوگانی به این موضوع توجه نکرده که خبر انتصاب مدیر کل جدید ارشاد استان از طریق خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی "ایرنا" مخابره شده و منبع آن مصاحبه با مدیرکل وزارتی است!!! 

                               

ناخشنودی طیفی از اصولگرایان از تغییر در مدیریت فرهنگی استان با تکذیب اصل خبر و مانور رسانه ای خواندن آن ادامه داشت تا اینکه سید محمد احمدی استاندار فارس در رویکردی غیرمنتظره و البته قابل تحسین به حمایت تمام قد از مریدی پرداخت و در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته دولت چنین عنوان نمود: غیر از مریدی شخص دیگری را برای مدیرکلی ارشاد نمی پذیریم.وی با بیان اینکه برخی از نمایندگان ممکن است بخواهند جلوی این حکم را بگیرند،اضافه نمود : حکم مدیرکل جدید اداره ارشاد فارس امضا شده و در این خصوص با نماینده ولی فقیه در استان فارس هماهنگی قبلی داشته ایم. این اظهارات کافی بود تا دریابیم برخلاف آنچه که طیفی از اصولگرایان می پنداشتند، انتصاب مریدی و عزل همتی نه یک توهم رسانه ای که واقعیتی قطعی است و روزهای آینده شاهد خداحافظی مدیری اصولگرا و معارفه گزینه ای مورد حمایت اصلاح طلبان خواهیم بود.شاید "همتی بوشهری" آن هنگام که در بازگشت از سفر مالزی پای در پلکان هواپیما می گذاشت و با مالزی خداحافظی می کرد بیشتر از همه می دانست که زمان وداع با پست مدیر کلی اش نیز فرا رسیده است. اما ترجیح داد فقط این جمله را بگوید: شب بخیر مالزی...

 

 

                                                                                                  فسا:

                                                   همه آنچه که شما باید درباره "اداره صنعت و معدن وتجارت" بدانید

                                                               

در هفته ای که گذشت، اداره صنعت و معدن و تجارت  در فسا کانون خبر گردید و اتفاقات این اداره در راس خبرهای سایتهای خبری در فسا شد. عزل و برکناری مدیر اصولگرا و انتصاب دو سرپرست طی 24 ساعت از عمده ترین محورهای خبری در این اداره بود. اما ماجرا از کجا آغاز شد؟

سلیمان صفری - که حالا باید او را رئیس سابق خطاب کنیم- روزهای پایانی ماموریت خویش بعنوان رئیس اداره صنعت و معدن و تجارت فسا را به آرامی پشت سر نگذاشت. حتی دیدار و ملاقات او با یکی از مقامات ارشد استان در استانداری چند روز پیش از برکناری اش، نتوانست مانع از عزلش گردد. او باید مسند خود را ترک می کرد و این خواستی استانی و البته مورد تاکید اصلاح طلبان شهرستان فسا بود. اما چه کسی جانشین او میشود؟دوشنبه سوم شهریورماه روز ابراهیم فیروزی بود. او صبح روز بعد باید بعنوان رئیس اداره معرفی می شد و شاید به همین جهت "فسایی"سایت نزدیک به اصولگرایان در ساعات پایانی شب خبر انتصاب فیروزی را بعنوان "تودیع رئیس جدید اداره صنعت و معدن و تجارت"!!!! بر روی خروجی خود قرار داد و شب را به آرامی صبح نمود. اما صبح همه بافته ها پنبه شد و نزدیک به ظهر یکی از کارمندان این اداره بعنوان سرپرست، توسط نمابری که امضا مدیرکل را در ذیل خود داشت معرفی گردید. این در حالی بود که صبح واقعه نامه ای با امضا مجهول "امت حزب ا... فسا" توزیع گردید که خطاب به"دوگانی" تنظیم و در آن از وی خواسته شده بود تا از کنارگذاشتن "صفری" که مدیری ارزشی می باشد ممانعت نماید. آگاهان سیاسی بر این باورند که دلیل عمده تردید مدیرکل در معرفی "فیروزی" در روز سه شنبه توزیع همین نامه بوده است. اما این وضعیت دوام چندانی نیافت و صبح چهارشنبه با حضور یکی از معاونین مدیرکل، ابراهیم فیروزی با حفظ سمت –رئیس اداره سروستان –بعنوان سرپرست اداره فسا نیز معرفی گردید! در پیش داوری دیگری سایت "فسایی" از مخالفت اصلاح طلبان با فیروزی نام برده و شاهد مدعای خود را انتشار حکم سرپرستی "الله یار حسنی"در سایت "سرو فسا" قرار داده است. "سرو فسا"حضور همکار رسانه ای خود عنوان می دارد که انتشار نمابر مذکور صرفا در جهت مستندسازی خبر این سایت بوده و چون در روز سه شنبه خبرهای ضد و نقیضی از اداره صنعت، معدن و تجارت فسا منتشر می گردید جهت پایان بخشی به بازار شایعات، اقدام به انتشار سند خبر ارسالی خود نمودیم. از محافل اصلاح طلب خبر می رسد که این جریان سیاسی خواستار شفاف سازی عملکرد این اداره در زمان ریاست "سلیمان صفری" از سوی سرپرست منصوب می باشند. ورود نهادهای  نظارتی نظیر سازمان بازرسی کل کشور می تواند به روند شفاف سازی کمک شایان توجهی نماید. بدیهی است اقدام مذکور میتواند موجب جلب حمایت اصلاح طلبان از فیروزی گردد.

 

                                                                                                               تا هفته آینده...ایام به کام

 

 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...