وزیر امور خارجه تاکید کرد: در دنیای امروز برای آنکه بتوانیم اهداف کشور و انقلاب را پیش ببریم، باید تمامی ظرفیت‌های خود را به درستی بشناسیم، این ظرفیت‌ها را به موقع بکار ببندیم و برای رسیدن به اهداف جز موضوعات مقدس و اهداف خودمان موضوع دیگر را قدسی نکنیم. ابزارهای مختلف را بکار ببریم و نگران ثبت در تاریخ نباشیم، زیرا تاریخ خود به درستی قضاوت خواهد کرد. برای مصالح مردم که همه چیز ما هستند، خود را فدا کنیم و مصالح مردم را فدای خود نکنیم.
 
 محمدجواد ظریف عصر دیروزدر همایش عبور از بحران و توسعه ایران در حسینیه شماره دو جماران گفت: این همایش باشکوه برای پاسداشت مردی است که از همه چیز خود برای اسلام، انقلاب و جمهوری اسلامی مایه گذاشت و از هیچ چیز برای پیشبرد این کشور و اهداف انقلاب ابا نکرد و از آبرویش مایه گذاشت تا ما و جمهوری اسلامی ایران سربلند باشیم.
 
وی ادامه داد: در دنیای امروز برای آنکه بتوانیم اهداف کشور و انقلاب را پیش ببریم، باید تمامی ظرفیت‌های خود را به درستی بشناسیم، این ظرفیت‌ها را به موقع بکار ببندیم و برای رسیدن به اهداف جز موضوعات مقدس و اهداف خودمان موضوع دیگر را قدسی نکنیم. ابزارهای مختلف را بکار ببریم و نگران ثبت در تاریخ نباشیم، زیرا تاریخ خود به درستی قضاوت خواهد کرد. برای مصالح مردم که همه چیز ما هستند، خود را فدا کنیم و مصالح مردم را فدای خود نکنیم.
 
این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر اینکه باید ببینم چه امکاناتی داریم و آنها را درست بشناسیم، اظهار داشت: استفاده از همه ظرفیت‌ها و امکانات ضروری است اما قبل از آنها، شناسایی واقع‌بینانه شرایط و ظرفیت‌ها ضروری است. جمهوری اسلامی به برکت انقلاب اسلامی و تعالیم حضرت امام و رهنمودهای رهبری یک شرایطی را در منطقه و جهان پیدا کرده است که استثنایی است.
 
ظریف افزود: این شرایط همراه با خودش هم ظرفیت ایجاد می‌کند و هم چالش. این را هم بدانیم هیچ فرصت و ظرفیتی بدون چالش نیست و هیچ چالشی بدون فرصت نیست. بدانیم خدا هیچ امکاناتی را بدون تلاش مهیا نمی‌کند و تحمل فشارها است که می‌تواند ما را برای رسیدن به اهداف کمک کند و برای همین آیت‌الله هاشمی یک انقلابی مصلح و مصلح انقلابی بود.
 
وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان برای خلاص شدن از چالش‌ها، از ظرفیت‌هایمان که موجب قدرت ما شده فرار کنیم، تصریح کرد: شرایط و ظرفیت‌های ما ضرورت‌هایی را ایجاد کرده تا دیگران در برابر آن مقاومت کرده و چالش ایجاد کنند. عبور از این ظرفیت‌ها برای خلاصی از این چالش‌ها هیچ‌گاه در نگرش و ذات آیت‌الله هاشمی نبود.
 
وزیر امور خارجه با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همواره تاکید داشتند از امکانات و توانمندی‌های جمهوری اسلامی مدبرانه و عاقلانه و واقع‌بینانه استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: همین مسئله موجب شد تا آیت‌الله هاشمی در بهترین فرصت مذاکره با صدام را شروع کند. اگر ‌آیت‌الله هاشمی نگران حرف جامعه بود، هیچ‌گاه نمی‌توانست مسیر منطقه را عوض کند. درایت رهبری و آیت‌الله هاشمی بود که توانستند از آن فرصت استفاده کند.
 
ظریف اضافه کرد: اگر آیت‌الله هاشمی گفت‌وگو با امیر عبدالله را انتخاب نمی‌کرد و از برخی نگرانی‌ها عبور نمی‌کرد، هرگز نمی‌توانست تاریخ‌ساز شود. شجاعتی که در امام و رهبری سراغ داریم در آیت‌الله هاشمی به وفور دیده می‌شود که اوجش در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و پذیرفتن مسئولیت آن بود.
 
وی با تاکید بر اینکه دیپلماسی یکی از ابزارهای رسیدن به قدرت است، ابراز داشت: اگر به منطقه نگاه کنیم به هر کشوری که نگاه می‌کنیم، سلاحش از ما بیشتر است. عربستان ۶۷ میلیارد خرد تسلیحاتی داشت، امارات ۲۲ میلیارد خرید تسلیحاتی داشت و سایر کشور زیر چتر امنیتی یک کشور هستند ولی ما چه داریم که از همه امن‌تر بوده و قدرت داریم؟
 
این عضو شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: وجه تمایز ما با این رژیم‌ها که خرید تسلیحاتی می‌کنند و در ناامنی هستند و ترامپ می‌گوید با عبور از این کشور عمرشان در سه هفته خلاصه می‌شود، ما چه داریم جز اتکا به خدا و مردم؟ این ظرفیت را باید قدرش را دانست کمااینکه باید قدر حضور در منطقه و استقلال‌مان را بدانیم.

 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...