«داریوش قنبری»، فعال سیاسی اصلاح طلب، در پاسخ به این سوال که "آیا در این شرایط نقد دولت کار درستی است" گفت: نقد در مسیر اصلاح کار پسندیده ای است اما گاهی اوقات شاهد تخریب به اسم نقد هستیم و این را نمی توان نقد تلقی کرد. وقتی وزیری در دولت آقای روحانی زحمت کشیده و در جهت حفظ منافع ملی تلاش کرده، اینگونه مورد انواع اتهام ها قرار می گیرد، نام این عمل را نمی توان نقد گذاشت و این چیزی جز تخریب نیست. 
 
او با بیان اینکه "نقد های مخرب باعث می شود روحیه از خودگذشتگی، ایثار و کار کردن در دولت کم رنگ شود" گفت: نقد مخرب نه تنها در مسیر اصلاح نیست بلکه در مسیر ضربه زدن به کشور و مملکت است و کار پسندیده ای نمی تواند باشد، با هر هدفی که صورت گیرد چه در مسیر اهداف گروهی خاص و چه در مسیر  منافع فردی و جناحی. 
 
نماینده سابق مجلس بیان کرد: دولت همواره از نقدی که برای اصلاح امور باشد دفاع کرده و مخالفت تخریب است. دولت از نقد و از اینکه کاستی های او در مسیر اصلاح امور قرار گیرد، استقبال می کند. باید بین نقد و تخریب تفاوت قائل شویم برخی در مسیر تخریب دولت به اسم نقد قدم برمی دارند و اینها به کشور آسیب می زند. 
 
او ادامه داد: این روزها همه دوست دارند منتقد دولت باشند و همه تقصیرات را گردن دولتمردان بیندازند. این افراد دیواری کوتاه تر از دولت پیدا نکردند که بخواهند مشکلات را به آن نسبت دهند.  دولت در مجموع در ارتباط با اوضاع و شرایط اخیر کشور مقصر به نظر نمی آید. دولت در شرایطی به سر می برد که مشکلات به آنها تحمیل شده است، مثلا در ارتباط با وضعیت اقتصادی اگر بررسی منصفانه ای به عمل آید، می بینید منشأ اوضاع اقتصادی، وضعیت سیاست خارجی کشور و بازگشت تحریم هاست. باید ریشه یابی شود که چه کسانی یا چه تفکراتی اجازه دادند که تحریم به کشور برگردد. 
 
قنبری با اشاره به موضوع برجام گفت: آقای روحانی که سرکار آمد مسئولانه تلاش کرد تحریم ها را از کشور بردارد و نتیجه آن برجام شد که دستاورد خوبی بود و برای مدتی شر  تحریم  ها را از کشور کم کرد. اما ترامپ پس از روی کار آمدن احساس کرد برداشتن تحریم  ها باعث قدرتمندی جمهوری اسلامی شده و تحریم ها را برگرداند.
متأسفانه برخی در داخل کشور فضا را برای ترامپ فراهم کردند که تحریم ها برگردد. 
 
او با بیان اینکه "دولت جدا از بقیه مردم نیست" گفت: وقتی دولت نقشی در ایجاد تحریم ها و برگرداندن آن نداشته است، منصفانه نیست که دولت را به خاطر اوضاع و شرایط فعلی کشور زیر سوال ببریم. باید به دولت کمک کنیم که از این شرایط و اوضاع عبور  کند. دولت جدا از بقیه مردم نیست، اگر آسیبی به دولتمردان برسد این آسیب به کل مردم، کشور و نظام وارد شده است. کسانی که در مسیر اهداف گروهی و فردی خود تلاش می کنند به این امر توجه داشته باشند که اقدام آنها آسیب زدن به کشور و منافع ملی است. تخریب‌گران باید دست از اقداماتشان بردارند و در مسیری حرکت کنند که منافع ملی بیشتر حفظ شود. 
 
قنبری خطاب به اصلاح طلبان گفت: دولت با حمایت اصلاح طلبان شکل گرفته است، به هیچ وجه نباید اصلاح طلبی فکر کند که می تواند راهش را از دولت جدا کند. این کارها در جامعه ما جواب نمی‌دهد، این کار شبیه کاری است که برخی اصولگرایان با احمدی نژاد کردند تا راه خودشان را از او جدا کنند که مسئولیت اتفاقات به گردن آنها نیفتد. اصلاح طلبان می توانند به شکل مناسبی از دولت حمایت و دفاع کنند و مسئولیت امور را هم بپذیرند زیرا دولت در ارتباط با مسائل فعلی مسئولیتی نداشته و این اتفاقات ناشی از عملکرد دولتمردان نیست. 
 
او گفت: آنهایی که الان مقابل دولت ایستاده اند همان تفکراتی هستند که وقتی برجام به نتیجه رسید اعلام دلواپسی کردند، مقصر وضعیت فعلی اینها هستند که باید جواب بدهند. اصلاح طلبان باید در برابر عملکرد دولت پاسخگو باشند. این تفکرات سعی می کنند حالت مطالبه گرانه به خود بگیرند و طلبکارانه با دولت و جریان اصلاحات صحبت کنند. اصلاح طلبان باید مواظب حرکات این دیدگاه بوده و برای آنچه که به روز کشور آمده پاسخگو باشند. 
 
او گفت:
باید سهم جریان‌ های مختلف در اوضاع فعلی مشخص شود، آن زمان خواهیم دید که سهم دولت در  این میان زیاد نیست.  
 
قنبری در پایان افزود:
البته دولت اشتباهاتی هم دارد. سال گذشته نرخ سود بانکی را کاهش داد و باعث هجوم به سمت ارز و کالا شد. اگر دولت در حد 10 درصدی افزایش قیمت ارز، طلا و سکه دخیل باشد، 90 درصد دیگر ناشی از برگشت تحریم هاست. ضرب المثلی داریم که می گوید «گُنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری» این مصداق بارز نحوه رفتاری است که با دولت صورت می‌گیرد. متغیرهای خارجی و همراهی بعضی از عناصر داخلی مسبب این شرایط هستند و نباید دولت آقای روحانی را به  خاطر اقدامات ترامپ یا حرکات اشتباه دلواپسان داخلی زیر سوال برد. این به نظر من خودزنی است و اگر کسی از اصلاح طلبان هم این کار را کنند خودزنی کرده و در مجموع تاوان آن را هم جریان اصطلاحات و هم کشور پس می دهد که کار درستی نیست. 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...