" فسایی" و ماجرای مورچه ای که آرزوی نعل شاهانه داشت!

 

1- پس از حضور سایت "سرو فسا" در عرصه فعالیتهای رسانه ای، قابل پیش بینی بود که برخی از جریانات که دوام و بقا خود را در وجود یک قرق انحصاری می یافتند، نتوانند وجود یک رسانه مستقل و روشنگر را تحمل نمایند و به هر طریق می کوشند تا رقیب را از صحنه رقابت به در کنند و برای رسیدن به این مقصود به هر وسیله ای متشبث شوند؛ یکی با در پیش گرفتن سکوت و دیگری با ارائه مطلبی غیر واقع و بکارگیری لغاتی که هیچ آگاهی خاصی از معنای آن نداشته و بدون توجه به الزامات سخن به تخطئه این سایت مستقل می پردازد. ظاهرا رسانه های رقیب در برخورد با سایت "سرو فسا"استراتژی واحدی در پیش گرفته و برای عملیاتی کردن آن از دو تاکتیک سود می جویند: سکوت و تخریب...برخی از این سایتها با سکوت خود در قبال فعالیتهای این رسانه سعی در نادیده گرفتن آن دارند و در این میان سایت "فسایی"در خط مقدم این کینه توزی، با رویکرد تخریب به مقابله با "صدای مستقل رسانه ای در فسا" پرداخته است.چنان که بر می آید عده ای بر این باورند که در این شهر پر از اسرار! تنها یک صدا باید شنیده شود و این صدا منحصر در رسانه آنهاست و اگر دیگرانی بخواهند صداهای دیگر بخش های جامعه را در چارچوب اخلاق و قانون بازتاب دهند، باید مورد عتاب و سرزنش واقع شوند. این یادداشت تلاش می نماید اتفاقی را اخیرا بوقوع پیوسته را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد. توضیح آنکه سایت "فسایی" در مطلبی که بر روی خروجی سایت قرار داده،"سرو فسا" را متهم به تحریف وقایع نموده! که ذیلا به شرح این ماجرا می پردازیم.

2-ابتدا به کشف جدید "فسایی" می پردازیم! این سایت در اظهار نظری کارشناسانه مدعی شده که "سرو فسا" عمدتا به بازتاب رویدادهای غیر بومی می پردازد!!! البته که چنین امری به فرض وقوع مذموم نیست و پاسخ به آن از سر رفع اتهام نمی باشد اما جهت استحضار دست اندرکاران سایت مذکور معروض می داریم که اگر اندکی به خود زحمت می دادید و از قسمتهای مختلف سایت بازدید می نمودید شاید می توانستید انبوه مطلب در خصوص شهرستان را ملاحظه نمایید.این رسانه هر هفته مجله ای خبری دارد که به بررسی تحلیلی رویدادهای هفتگی جهان و ایران و فسا می پردازد، ( اینجا ) بطور منظم از اماکن تاریخی و گردشگری فسا با هدف معرفی آن به مخاطبین اقدام می نماییم ( اینجا ) و این در کنار دهها گزارش،خبر و تصاویری است که از مهمترین وقایع شهرستان به اطلاع علاقمندان می رسانیم. همین اعتراض شما به آنجه که تحریف واقعیت از سوی "سرو فسا"خوانده اید نسبت به سلسله مطالب تحلیلی ما در خصوص انتخابات هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر فسا بوده و ناقض ادعای غیر واقع بینانه "فسایی". بنظر می رسد آنچه موجب برانگیختن رشک رقیب و فرو ریختن اشک حریف شده، قدرت رسانه ای "سرو فسا" در ارائه تحلیل در کنار انعکاس اخبار می باشد که امتیاز عمده این سایت در مقایسه با رسانه های بومی دیگر می باشد.

3- اما ماجرای ما و "فسایی" از کجا آغاز شد؟ "سرو فسا" در پی وصول یادداشتی از سوی شهردار پیشین "مهندس علی شجاعی" به انتشار آن دست زد ( اینجا ). در این نامه نویسنده از سر احساس مسئولیت و یادآوری به تذکری مشفقانه ما را میهمان سفره پر ارج خاطرات خود نموده و متذکر گشته اند که در گذشته نیز "آبستراکسیون"مشابهی رخ داده و با ارائه دلایل به شرح آن پرداخته اند.بلافاصله "فسایی" ضمن انعکاس نامه، "سرو فسا" را متهم به تحریف واقعیت!!! نمود ( اینجا ). ارائه یک تذکر تاریخی کجا و تحریف واقع کجا؟ جهت اطلاع دست اندرکاران سایت مذکور یادآوری می نماییم که در "تحریف" عنصر  "خواست عامدانه" و "تعمد" برجسته و آشکار است حال آنکه در نامه واصله صرفا به ِیادآوری قناعت شده و نویسنده هیچگاه از تحریف سخن نگفته است. چگونه است که مسئولین "فسایی" از معنای واژگان بکار رفته در کلام خود بی اطلاعند و حاضر نیستند اندکی زحمت به خود روا دارند و با مراجعه به منابع معتبر حداقل از الزامات سخن خویش مطلع گردند؟ آیا میان "تحریف" و "تذکر" همسانی معنایی وجود دارد؟ اگر که پاسخ منفی است پس چرا این سایت با نقض اخلاق حرفه ای و نادیده گرفتن اصول اخلاق مدار در حرفه روزنامه نگاری اینچنین بی پروا به میدان آمده و "سرو فسا" را به گناه عملی ناکرده مورد مذمت و شماتت قرار می دهد؟  

4- با این همه، این همه ماجرا نیست. دلیل عصبانیت رسانه ای در جای دیگری باید جستجو کرد. آنجا که "سرو فسا" در حرکتی مسئولانه و مبتنی بر قانونگرایی، در خصوص انتخابات رئیس و هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر فسا موثر واقع شد و با ارائه گزارشات واقع گرایانه و تحلیل حقوقی، جلسه ناتمام شورا را فاقد توان حقوقی جهت تعیین رئیس خواند و خواستار برگزاری مجدد جلسه برای انتخاب کلیه اعضای هیئت رئیسه گردید. ( اینجا ) و ( اینجا ). این رویکرد از آنجا که مطابق با قانون بود مورد توجه مسئولین امر واقع و جلسه مجدد برگزار و نتایج آن به اطلاع عموم رسانیده شد. بیاد بیاوریم که "فسایی" و "سلام فسا" در شب جلسه ناتمام بلافاصله با "نیساری" عضو شورای شهر مصاحبه و انتخاب رئیس در جلسه مذکور را به نقل از وی قانونی خواندند! ( اینجا ) و ( اینجا ). اما استدلال حقوقی منتشره در "سرو فسا" از چنان استحکامی برخوردار بود که مانور رسانه ای این دو پایگاه مجازی را بر هم زد و انتخابات مجدد برگزار گردید. ( اینجا ) . شاید علت خشم "فسایی" را باید در این امر جستجو کرد. در هر حال، برای بقا در عرصه مجازی _آنهم از نوع خبری و تحلیلی_ باید قوی بود و قدرت در اینجا مترادف است با آگاهی و علم به مسائل. با کوله بار حقیر و بضاعت اندک نمیتوان به فتح قله های بزرگ امید چندانی داشت.

5- سر آخر اینکه نقل کرده اند که خادمان در حال نعل کردن اسب های شاه بودند.مورچه ای هم که از آن حوالی می گذشت وسوسه شد تا به جمع بزرگان بپیوندد.پس پای خود را بالا گرفت و تقاضای نعل کردن پای خود را نمود!!!!  

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...