دولت عربستان سعودی در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی این کشور اعلام کرد جمال خاشقجی در درگیری در محل کنسولگری فوت کرد.

همچنین در ارتباط با این ماجرا، سعود القحطانی مشاور در رتبه وزیر برکنار شده است.

دادستان عربستان سعودی هم اعلام کرد: تحقیقات اولیه نشان می دهد که خاشقجی در درگیری در کنسولگری فوت کرده است.

در این ارتباط، ۱۸ نفر نیز در چارچوب تحقیقات مرگ خاشقجی بازداشت شده است.

دادستان عربستان سعودی گفته است: همه افراد مقصر در مرگ خاشقجی را محاکمه و مورد بازخواست قرار می دهیم.

پادشاه سعودی نیز گفته است که کمیته وزارتی برای تجدیدسازمان سازمان اطلاعات و امنیت این کشور ایجاد می شود.

علاوه بر این، یک منبع رسمی سعودی گفته است در ارتباط با مرگ خاشقجی، تعدادی از افسران دستگاه اطلاعاتی از جمله معاون رئیس دستگاه محمد بن صالح الرمیح برکنار شده اند.

یک منبع مسوول سعودی اضافه کرده است: فردی که در کنسولگری با خاشقجی به بحث و درگیری پرداخت به آنجا رفت زیرا نشانه هایی از امکان بازگشت خاشقجی به کشور وجود داشت.

این منبع مسوول سعودی افزود: بعد از مرگ خاشقجی، تلاش شد این اتفاق مخفی بماند.

واکنش ترامپ

ترامپ به بیانیه عربستان سعودی درباره پذیرش مرگ خاشقجی واکنش نشان داد و گفت: گام نخست مهم و بزرگی است. به حل مشکل بزرگی درباره ماجرای خاشقجی نزدیک می شویم.

وی افزود: با ولیعهد سعودی گفتگو خواهم کرد.  می خواهیم عربستان سعودی هم پیمان ما در مقابله با ایران بماند.

 رئیس سابق اطلاعات خارجی بریتانیا، می‌گوید همه شواهد حاکی از مسئولیت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی است.
 

 


  جان ساورز در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفت: "همه شواهد حاکی از دستور و انجام (قتل خاشقجی) توسط افراد نزدیک به محمد بن سلمان است."

رئیس سابق اطلاعات خارجی بریتانیا افزود: "فکر نمی‌کنم که او (بن سلمان) این کار را بدون آن انجام می‌داد که فکر کند از دولت آمریکا مجوز دارد که هر طور دلش می‌خواهد رفتار کند."

جان ساورز

ساورز با بیان اینکه برای دستگاه اطلاعاتی ترکیه "احترام" قائل است و آنها را "حرفه‌ای" می‌داند، گفت ادعاهای منابع ترکیه درباره چگونگی قتل آقای خاشقجی را باور می‌کند.

او گفت: "میزان جزئیاتی که منابع اطلاعاتی ترکیه منتشر می‌کنند به حدی است که باید به ترتیبی نواری وجود داشته باشد."

ساورز گفت به واسطه تنشی که میان عربستان و ترکیه وجود داشته، احتمال دارد که دستگاه امنیتی ترکیه در دفاتر سعودی شنود کار گذاشته است و یا آن که وسایل الکترونیک گروه قاتلان ادعایی را شنود می‌کرده است.

بحران روابط عربستان و آمریکا بر سر مساله خاشقجی

رئیس سابق ام‌آی ۶ گفت در صورت اثبات نقش محمد بن سلمان، "که بسیار محتمل است"، آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا باید واکنش جدی نشان دهند. او گفت مقام‌های آمریکایی دارند به خود می‌آیند و متوجه می‌شوند که مصونیت کامل دادن به یک شخص یا کشور چه تبعاتی خواهد داشت.

ساورز گفت عربستان سعودی کشوری مهم و متحدی استراتژیک برای قدرت‌های غربی است و باید میان روابط با کشور عربستان با موضع نسبت به شخص محمد بن سلمان تفاوت قائل شد.

او گفت پیش از این عربستان سعودی بر مبنای اجماع خاندان سلطنتی حاکم اداره می‌شد، اما این شیوه در سال‌های اخیر و با قدرت گرفتن محمد بن سلمان تغییر جدی کرده است، و حال ممکن است که با پرونده خاشقجی تغییراتی ایجاد شود.

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...