به این دو تصویر و تفاوت های آن دقت کنید!

 

 

 

 

 

همانطور که قطعا متوجه شده اید دو تصویر فوق از یک خبر مربوط به تغییر پست روسای سازمان تبلیغات اسلامی فسا و نی ریز می باشد که توسط سایت فسایی نقل شده است.

اما نکته ای که حائز اهمیت است اینکه این سایت خبری بدون آگاهی از چارت سازمانی ادارات و نهادها، با آنچه تغییرات ضربدری می خواند، تغییر مدیریت در سازمان تبلیغات اسلامی فسا را فرصت مناسبی برای  به چالش کشیدن دولت دانست، به گونه ای که -همانگونه که در تصویر اول ملاحظه می کنید-، جابجایی مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی فسا را دومین تغییر دولت در فسا عنوان می کند و در پایان خبر نیز در نتیجه بخش بودن اینگونه جابجایی ها در رسیدن دولت به اهدافش، ابراز شک و تردید می کند! غافل از اینکه اصولا سازمان تبلیغات اسلامی از نهادهای زیرمجموعه دولت نمی باشد. سرو فسا نیز طی تذکری به این سایت، اشتباه فاحش درتوضیح خبر را به ایشان متذکر گردید. ( اینجا )

تا اینجای ماجرا، صورت مسئله شفاف و حاکی از ناآگاهی دست اندرکاران یک سایت خبری بوده که البته موضوع تازه ای نیز نمی باشد و پیش از این نیز بارها شاهد اینگونه اشتباهات فاحش از این سایت که خود را بروزترین سایت فسا نیز می نامد!بوده ایم. ( نظیر ناآگاهی ایشان از معانی دو واژه " معارفه" و " تودیع" که چندی پیش در نقل خبری از انتصاب ریاست اداره صنعت، معدن و تجارت فسا در این سایت شاهد بودیم ).

اما تصویر دوم نیز همان خبر است که فسایی پس از تذکر سرو فسا، با حذف جمله آخر خبر قبل و افزودن عبارت: " پس ازشروع به کار دولت" در خلاصه خبر قبلی سعی در اصلاح خبر دارد که این امر بدون هیچ گونه توضیح برای مخاطبانش است. می دانیم که در دنیای رسانه مرسوم است اینگونه اشتباهات آشکار با عذرخواهی و تصحیح خبر همراه است و اصلاح بدون سر و صدا و اصطلاحا زیر سبیلی رد کردن این موارد، نه تنها برازنده یک سایت خبری نمی باشد بلکه بدتر از آن توهین به شعور مخاطب می باشد.

سرو فسا بنای ورود مجدد به این موضوع را نداشت، چرا که تذکر خود را در این باب به فسایی منتقل کرده بودیم اما فشار مخاطبان و ارسال دوعکس از سوی خوانندگان باعث شد بار دیگر یکی از بدیهی ترین اصول رسانه ای که " احترام به شعور مخاطب "است را به این سایت متذکر شویم و بگوییم که مخاطب از ما باهوش تر است و رفتارهای ما را زیر نظر دارد.

 در پایان خاطر نشان می کنیم که طبیعی است این دولت خالی از ایراد و اشکال نمی باشد و معتقدیم انتقاد سازنده همراه با اشراف و آگاهی به موضوع، موجب رشد و شکوفایی و پیشرفت در هر مقوله ای می گردد. انصافا دولت نیز تاکنون نشان داده که انتقاد پذیر است و انتقاد سازنده را موهبتی برای خود می داند. همچنان که اطمینان داریم  مردم ما  به خوبی از تفاوت های " تخریب " و " انتقاد " آگاهند و در بزنگاه های حساس پاسخ دندان شکنی به برخی افراد مغرض می دهند. 

امیدواریم که اینگونه اشتباهات فسایی نیز با مطالعه بیشتر دست اندر کارانش مرتفع شود و زین پس کمتر شاهد اشتباهات آشکاری در این حد از ایشان باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...