به گزارش خبرنگار سرو فسا، قرار بود ساعت 9 صبح روز پنج شنبه 24 مهرماه 93 ،کنفرانس مطبوعاتی شهردار و اعضای شورای شهر با حضور خبرگزاری ها و رسانه های مجازی شهرستان و عموم مردم در سالن اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار گردد.

ساعت 9:10 شهردار و جمعی از کارمندان شهرداری و تعدادی از اعضای شورای شهر در جلسه حضور یافتند. این در حالی بود که هنوز سالن آماده برگزاری مراسم نشده بود!

پس از مدتی تلاش بی وقفه بالاخره در ساعت 9.30 آن هم به در خواست شهردار جلسه شروع شد.

مجری جلسه جهت اعلام برنامه ها به روی سن آمد و پس از قرائت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ، اعلام کرد که این یک نشست صمیمی، شفاف و به دور از حاشیه است و سپس شهردار و اعضای شورای شهر را به روی سن دعوت کرد.

شهردار پس از تشکر از اصحاب رسانه و مسولین نسبت به تاخیری که در شروع مراسم ایجاد شده بود انتقاد کرد و گفت بهتر بود بعضی از مسائل و کارها قبل از شروع جلسه آماده می شد.

در ادامه حقیقی در رابطه با شهرداری و کلیپی که از فعالیت های آن تهیه شده بود صحبت کرد. به گفته وی شهرداری یک دستگاه خود گردان غیردولتی بوده که اعتباراتش از جیب مردم است و باید در خصوص اعتبارات عمرانی بسیار کم آن فکر اساسی کرد، وی گفت بنده به عنوان نماینده شهرداران استان فارس مطالب را در این خصوص بصورت ویژه به حضور آقای "خندان دل" مسئول امور شهرداری های وزارت کشور رساندم. حقیقی در ادامه افزود: سرانه درآمد به ازای هر شهروند در فسا _ البته اگر بودجه پیش بینی شده شهرداری محقق گردد و با جمعیت رند شده 100 هزار نفر _  200 هزارتومان میباشد ، که جمعا 20 میلیارد تومان میشود. این در حالیست که این رقم در کلان شهرها برای هر نفر بالغ بر 1.5 میلیون تومان است. بنابراین برای رسیدن به یک سرانه مطلوب، رقم 20 میلیارد تومان فعلی باید به 150 الی 200 میلیارد تومان افزایش یابد. سپس در ادامه شهردار از تغییر فیزیکی شهرداری و استفاده از فضاهای پرت و تبدیل شهرداری به یک شهرداری الکترونیکی خبر داد.

در ساعت 9.55 دقیقه دکتر دوگانی و هیات همراه وارد جلسه شدند.

بعد از شهردار، محمدی ، رئیس شورای شهر، سخنرانی کرد و گفت این نشست بر اساس ماده 71 قانون شوراها میباشد که شورا و شهرداری موظف است که هر 6 ماه یک بار وضعیت و عملکرد خود را به اطلاع مردم برسانند. وی در ادامه بیان کرد که قرار بود این جلسه در پایان شهریور ماه برگزار شود، اما بدلیل جلسات متعدد و پاره ای مشکلات به امروز موکول شد. وی  صحبت های خود را همراه با پخش یک پاورپوینت تهیه شده از فعالیت ها و چشم انداز شهرداری و شورای شهر به پایان رساند.

در ادامه جلسه محب زاده یکی از اعضای شورای شهر پشت تریبون آمد و ضمن تشکر ویژه و صمیمانه از اقدامات دوگانی جهت ایجاد راه آهن و جذب بودجه یک میلیارد و هفتصد میلیون تومانی برای جاده فسا زاهد شهر و فسا شیراز ، موفقیت بیشتر دوگانی را خواستار شد و متذکر گردید که هر اقدامی که در شورا انجام شده و هر قدمی که در سطح شهر برداشته می شود، نتیجه زحمات همه اعضای شورا بوده و حاصل یک کار جمعی است نه فردی..

آخرین سخنران مراسم محمدحسن دوگانی نماینده فسا در مجلس شورای اسلامی بود.

سخنرانی دکتر دوگانی با تشکر از شهردار و اعضای شورا و اصحاب رسانه و همچنین مردم فسا شروع شد. به گفته وی این جلسات و انتقادات میتواند مثمر ثمر باشد و ابراز امیدواری کرد که با نقدهای منصفانه و عادلانه بتوانیم باعث پیشرفت شهر شویم.

نماینده فسا در ادامه گفت: کار در شهرستان هایی که صنعتی نیستند بسیار مشکل است، به عنوان مثال شهرداری سروستان به دلیل نزدیکی به شیراز و در آمد صنعتی بالا و پالایشگاه نفت وضعیت مالی بهتری نسبت به شهرداری فسا دارد.

وی در ادامه افزود: نباید از شهرداری انتظار زیادی داشت ، شهرداری ها در تعاریف رسمی، نهادهای عمومی غیر دولتی هستند که از بودجه دولت بجز در موارد استثنایی کمکی نمی گیرند و تنها با کارهای تجاری و تولیدی و سرمایه گزاری های خصوصی میتوانند به خود کفایی برسند. در سطح کشور نیز به دلیل تحریم ها و وابستگی بودجه ما به نفت، اعتبارات عمرانی با چالش روبه روست.

 وی در پایان سخن خود در مورد پاره ای مسائل عمرانی ،گاز رسانی،آبرسانی و خدمات رسانی به شهرستان و اطراف آن توضیح داد.

پس از سخنرانی مسولین ، جلسه پرسش و پاسخ بین مسولین و اصحاب رسانه و عموم مردم آغاز وسوالات بصورت کتبی وشفاهی مطرح شد که حقیقی، دوگانی و محمدی پاسخ گوی آنها بودند.

سوالات در مورد عقب نشینی دیوار هنگ ، نظافت در پارک ها و نماز خانه پارک آزادی و سرویس بهداشتی عمومی ، قطعی پمپ گاز ، نماسازی بناها ، المان فلکه غدیر ، مجتمع تجاری مرکز شهر ، رمپ عبور جانبازان و معلولین ، و مشکلاتی که مردم در رابطه با ملاقات با شهردار دارند، پارکینگ اوج دنیا و ایجاد باغ های موضوعی مانند باغ خانواده و پارک بانوان و جانبازان و سالمندان ، مطرح شد که حقیقی پاسخگوی آنها بود.

سوالاتی در رابطه با آسفالت کوچه ها ؛ ایجاد جایگاه پمپCNG  در شهرک الزهرا (س) و تقسیم زمین میدان غدیر و تعدادی سوالات دیگر، که محمدی در رابطه با آنها پاسخگو بود و در رابطه با زمین میدان غدیر وی گفت: این معامله در زمان شهردار سابق و شورای سوم شکل گرفته و اکنون به عهده ما گذاشته شده است و کار به سازمانهای نظارتی کشیده شده و مشکلات دادگاهی پیش آمده و هم اکنون در مرحله تجدید نظر است.

سوالاتی هم در مورد هزینه مصرف شده جهت ساخت و نصب پرچم ورودی شهر و تابلو نام و همچنین عکس شهید خوش نیت مطرح شد که حقیقی در پاسخ به آن گفت: ورودی شهر فسا با اهتزاز پرچم مزین شده که در ارتفاع 70 متری قرار گرفته و بیان کرد که پرچم جمهوری اسلامی یک نماد ملی است و در رابطه با تابلو شهید خوش نیت گفت: هنگام ورود من به فسا این تابلو در ابعاد کوچکتری روی پل نصب، که اقدام ما روی تاج پل زیبا سازی  آن بود ، درضمن به دلیل ماکت ناوی که هدیه امیر سیاری بود ، بهتر بود که این تابلو تعویض و زیبا سازی شود و هیچ بحث خاصی در این باره وجود ندارد.

در ادامه یکی از حاضرین در رابطه با چگونگی کمک دوگانی به شهرداری و میزان اعتبار و بودجه تخصیص داده شده سوال پرسید.

دوگانی چنین جواب داد: شهرداری بودجه اش از مردم است . وزارت کشور و سازمان شهرداریها در بعضی موارد مبالغی بصورت نقدی و تسهیلات به آنها کمک میکند. امسال در قانون، کمک بصورت ماشین آلات بود، البته نه بصورت رایگان.    

دوگانی در ادامه گفت: مقداری اعتبار تحت عنوان ماده 180 در برنامه پنجم برای کمک به محرومیت زدایی پیش بینی شده، امسال مبلغی از آن زیر نظر نماینده ها برای پروژه هایی که ارجحیت دارد اختصاص یافته که به نسبت شاخص های محرومیت شهرستان ها توزیع شده است. ما 6 شهرداری داریم که به همه آنها کمک کرده ایم و این کمک به شهرداری فسا دو برابر بوده است.

در ادامه در رابطه با میزان اعتباری که از طرف دولت(دکتر نوبخت) به استان فارس و به تبع آن شهرستان فسا اختصاص یافته، پرسیده شد که دکتر دوگانی در پاسخ گفت: اعتباراتی که توزیع میشود ، طبق قوانین مجلس میباشد و مشخص نیست که به هر طرح چه میزان بودجه اختصاص می یابد و بستگی به میزان پیگیری ها دارد.

دوگانی در رابطه با  تحویل مسکن مهرپاسخ داد: با گران شدن مصالح ساختمانی این مسئله با مشکل مواجه شده و احتمالا تسهیلات بیشتری به آن تعلق میگیرد و با کمک مردم و بانک ها و طبق وعده عباس آخوندی(وزیر راه و شهرسازی) بزودی تحویل داده خواهد شد.

در پایان جلسه حقیقی خواهان تعامل بیشتر اصحاب رسانه با مسئولین شد و اظهار داشت که سایت ها می بایست فضایی ایجاد کنند که مسئولین با مردم بصورت پرسش و پاسخ در تماس باشند. محمدی نیز خواهان ارتباط و تعامل بیشتر و دو جانبه با اصحاب رسانه بود و بیان داشت که اصحاب رسانه با دید تیز بین خود مشکلات مردم را شناسایی و به مسئولین انتقال دهند تا آنان پیگیری کنند. وی ضمن تبریک مجدد به فرماندار جدید افزود: ما به دور از هر گونه حب و بغض سیاسی چه در فسا وچه در سطح استان از همه نیروهای موثر و خوب استفاده میکنیم تا شهر ، استان و کشورمان پیشرفت کند. دوگانی نیز از همه حاضرین در جلسه و مسئولین و اصحاب رسانه تشکر کرد و گفت: جلسه بسیار خوبی بود و امیدواریم دوباره با حضور شهردار ، فرماندار و کلیه مسئولین شهرستان تکرار شود، که هر کس در حیطه مسئولیت خود پاسخ گو باشد. من نیز از باب نظارتی وارد میشوم و مشکلات شهر را پیگیری میکنم، البته در بسیاری از موارد بدلیل تخصیص اعتبارات و فعالیت زیاد در فسا از سوی بعضی نهادها زیر سوال هستم. وی ضمن تشکر از مسئولین سابق، در عین حال در رابطه با از دست رفتن فرصت های طلایی درطول 10 سال گذشته  بخاطر بگو مگو های بی ارزش و همچنین عدم مشارکت مردمی در زمان نمایندگی خود گلگی کرد.

 

و در حاشیه .....

شهردار در بین صحبت ها و پاسخ به سوالات ، از کارشناسان و مسئولین شهرداری گزارش و جواب می خواست.

بعد از ورود شهردار (حدود ساعت 9:15) و دیگر مدعوین گل ، پرچم ، آب معدنی ولیوان ، ،آرام آرام به سالن آورده شد و بروی سن انتقال داده شد.

در شروع جلسه میله پرچم  دچار نقص فنی شد و پرچم روی آن قرار نمیگرفت که پس از چند دقیقه تلاش مجدانه این مسئله نیز حل شد.

 

 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...