پارسایی : در سالجاری محصول ذرت کشاورزان فسا با قیمت 870 تومان بصورت تضمینی خریداری می شود

     راس ساعت 17:30 در محل اداره تعاون روستایی  فسا حاضر شدیم.که در بدو ورود با استقبال گرم مهندس پارسایی روبرو شدیم.پس از ورود به اتاق رییس و گفتگویی کوتاه ، مصاحبه خود را با ایشان آغاز نمودیم.

آنچه در زیر میخوانید مشروح گزارش ایشان از عملکرد اداراه متبوع خود و همچنین پرسش و پاسخ کوتاهی در این زمینه می باشد.

 

 

مهندس پارسایی:باعرض سلام و خسته نباشید و عرض خوش آمدگویی خدمت دوستان عزیزم در مجموعه خبری سروفسا و همچنین تسلیت به مناسبت شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام ان شاء الله بتوانیم مکتب عاشورا را الگوی زندگی خود قرار دهیم.

 

سروفسا: لطفا در چند جمله بفرمایید وظیفه تعاونی روستایی چیست و از چه بخش هایی تشکیل شده؟

 

پارسایی:سه وظيفه و رسالت اصلي سازمان عبارتنداز: الف هدایت   ب حمایت   ج نظارت بر تعاونی ها

تعاونی  های بخش کشاورزی به سه بخش تقسیم می شوند:روستایی،تولید، و تعاونی بخش زنان

کسانیکه بهره بردار هستند عضو تعاونی می باشند.و همه بهره برداران به نوعی با تعاونی سرو کار دارند.

بصورت مسلم تصمیم گیران تعاونی ها خود کشاورزان یا باغداران هستند و اعتماد مردم به تعاونی ها نقطه قوت تعاونی ها محسوب می شود.اصولا یکی ازاهداف اصلی تعاونی ها جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها میگردد.

 

سروفسا:توضیح بفرمایید که تشکیل تعاونی ها به چه صورتی می باشد؟

به عنوان مثال برای دامداران؛ مجمع عمومی دامداران تشکیل می شود و از بین آنها اعضای هیئت مدیره انتخاب می شود. و سپس مدیر عامل بوسیله هیئت مدیره منصوب می شود.

 

سروفسا:پراکندگی تعاونی های روستایی در سطح شهرستان به چه صورت است؟

پارسایی:در شهرستان فسا 29 تعاونی و 2 اتحادیه روستایی و تولید در حال فعالیت هستند که جمعا به 31 تعاونی می رسد. که در 4 بخش منطقه فسا مشغول به خدمت هستند.بیشترین حضور در شهرستان مربوط به تعاونی ها می باشد.که شامل 10 تعاونی در بخش ششده و قره بلاغ و 7 تعاونی در بخش شیبکوه و 2 تعاونی در نوبندگان و مابقی در بخش مرکزی می باشد.

سرو فسا:تعداد کارکنان مشغول به کار در این تعاونی ها در سطح شهرستان چه تعداد می باشد؟و نحوه پرداخت دستمزد کارکنان به چه شکل است؟

پارسایی:84 نفر نیروی کار در تعاونی ها مشغول به کار هستند که ازفارغ التحصیلان با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد تا نیروهای خدماتی حضور دارند.نحوه پرداخت حقوق کارکنان ربطی به دولت ندارد و از تعاونی ها حقوق میگیرند.که میزان آن نیز تابع قانون کار جمهوری اسلامی ایران می باشد.

سروفسا:نحوه حمایت های دولتی  از تعاونی ها به شکل است؟

پارسایی:مقداری از اعتبارات  دو درصد نفت وگاز و یا وامهایی از معاونت فنی و یا خریدهای تضمینی از کشاورزان که ادارات تعاونی روستایی با اتحادیه های روستایی انعقاد قرارداد می نمایند.

سروفسا:نحوه نظارت شما بر تعاونی ها به چه صورتی است؟

پارسایی:بصورت حسابرسی که به دوشکل عملکرد و عملیاتی انجام می شود.

سروفسا:آیا همکاری مشخصی هم این تعاونی ها با مدیریت جهادکشاورزی شهرستان دارند؟

پارسایی:قطعا! تعاونی ها بازوی توانمند جهادکشاورزی هستند.کل نهاده های کشاورزی مورد نیاز کشاورزان از طریق تعاونی ها تامین می شود.

در سالهای گذشته ما ارتباطات تنگاتنگی با اداره جهاد کشاورزی داشتیم که متاسفانه بعلت کمبود اعتبار این فعالیت ها کمرنگ شده است.که امیدوارم این مشکل برطرف شود.

البته نقطه اوج تعاونی ها در دولت آقای خاتمی بود .اما ؛ متاسفانه تعاونی  در دولت های نهم و دهم با بی مهری دولت مواجه شدند.

 سروفسا: در هشت سال گذشته چه  بی مهری هایی  برای بخش تعاونی کشاورزی کشور ایجاد شد؟

پارسایی:با تصمیم شخص وزیر وقت تعاونی هایی که مباشرخرید گندم بودند را کنار گذاشتند و به ادارات غله واگذار شد.همین موضوع باعث شد که تعاونی ها میلیاردها تومان ضرر کردند و دچار مشکلات عدیده ای شدند.به نحوی که بعضی از تعاونی ها به مرز ورشکستگی رسیدند.

اما در حال حاضر با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و حضور آقای مهندس حجتی(وزیرکشاورزی) و با حضور تیم بسیار قوی ایشان و مدیریت بسیار خوبی که از ایشان سراغ داریم خون تازه ای در رگهای تعاونی و خود وزارت کشاورزی تزریق شد.یکی از اقدامات مهم دولت یازدهم اجرای مصوبه ای از مجلس بود که دولت گذشته حاضر به اجرای آن نمی شد.این مصوبه به این صورت است که کلیه امور مربوط به بازرگانی کشاورزی اعم از خرید ویا فروش محصولات و نیازمندی های کشاورزی از وزارت صنعت،معدن و تجارت منفک شد و به نام بازرگانی کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی محول شد.

وهمچنین حضور اثرگذار و امیدبخش مدیرکل جدید جهادکشاورزی استان جناب آقای دکتر قاسمی توانسته باتوجه به دیدگاههای مثبت ایشان تحول خوبی در پیشرو خواهیم داشت.

 

سروفسا:نحوه خرید تضمینی گندم به چه شکل است؟

پارسا:باید گفت از سال 84 به بعد خرید تضمینی گندم توسط دولت قطع شد.و ازسال 92 این قانون را مجددا به تعاونی ها واگذار نمودند.

نحوه خرید گندم به این شکل است که ما با کشاورز قرار داد میبندیم که درصورت افت قیمت گندم در بازار دولت کلیه میزان تولید گندم کشاورز را با قیمتی که هرسال مشخص می شود خریداری نماید.

سروفسا:خرید گندم در دوسال زراعی اخیر به چه مقدار است؟

پارسا:در سال 92 میزان 13000 تن و 12300 تن گندم در سال 93 خریداری شد. 

سروفسا:تعاونی ها در حمایت از مجموعه کشاورزی و دامداری چه اقدامی انجام میدهند؟

پارسایی:بله.برخی از تعاونی های ما  تراکتورهای فوق سنگین و دستگاههای تسطیح لیزری خاک در اختیار دارند. که در طرح یحیی1 با همکاری  خوب جهادکشاورزی فارس در زمان مهندس رضوی(مدیرکل وقت دولت اصلاحات) یعنی زمانیکه ، هنوز سازمان برنامه و بودجه منحل نشده بود.  4 تراکتور فوق سنگین به شهرستان داده شد.این تعاونی ها توانسته اند اراضی کشاورزان فسا را تسطیح لیزری کنند و دونفر دائم در محل  حضور دارند. یک نفر کارشناس خاک و یک نفر راننده مشغول به کار شدند. این موضوع خودش در صنعتی شدن کشاورزی و مکانیزه کردن آن نقش بی بدیلی داشت.

سروفسا:امسال خرید تضمینی ذرت درشهرستان با چه قیمتی خواهد بود؟

پارسایی:امسال  90 درصد از خرید ذرت به خرید تضمینی اختصاص می یابد و پیش بینی ما برای تولید ذرت شهرستان  حدود 35000 تن می باشد.که در همین راستا دولت قیمت هرکیلو ذرت را 870 تومان اعلام کرده که ان شاءالله از هفته آینده شروع به خرید و انعقاد قرارداد خواهیم کرد.

سروفسا:آقای مهندس بفرمایید چندکارخانه جهت خرید ذرت در سطح شهرستان فسا وجود دارد؟

پارسایی:به علت مشکلات مالی درسال88 فعلا اسامی کارخانه ها به تعویق افتاده و البته در حال بررسی در حراست استان است.که پس از اعلام نتیجه قطعی ما وارد انعقاد خون خواهیم شد.

سروفسا:منظورتان از مشکلات مالی چیست؟

پارسایی:برخی از این کارخانه ها ذرت هایی که بصورت امانی در انبارهایشان موجود بود و دولت از کشاورزان خریداری کرده بود را بصورت غیر قانونی فروختند که حدود 30میلیارد ریال از وجوه دولت برنگشت.و شخص متخلف هم الان متواری شده و فکرکنم به کانادا گریخته است.نه تنها پول دولت را برده اند بلکه باعث ضرر و زیان تعاونی روستایی شده که برآورد زیان ما چیزی بیش از یک میلیارد تومان می باشد.

سروفسا:در آخر نظر خودتان را درمورد سایت سرو فسا بیان بفرمائید؟

پارسایی:انصافا باید بگویم سایت بسیار خوب و جامعی دارید.اطلاع رسانی از زوایای گوناگون شهرستان کار بسیار خوبیست و باعث می شود که مردم از وضعیت شهرستان اطلاعات خوبی بدست بیاورند.پیشنهاد میکنم تبلیغات بیشتری در سطح شهر داشته باشید تا مردم بیشتر با رسالت خبری شما آشنا شوند.برای شما و تمام دوستانتان آرزوی موفقیت و سرافرازی میکنم.

 

باتشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

پایان

 

 

 

 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...