آیا مافیای شکر کام کرمانی‌ها را تلخ می‌کند؟

قیمت 2 برابری شکر در کف بازار کرمان این شائبه را ایجاد می‌کند که شاید دست مافیای شکر در کار است که به این راحتی توانسته‌اند کام کرمانی‌ها را در روزهای پایانی سال تلخ کنند.

آیا مافیای شکر کام کرمانی‌ها را تلخ می‌کند؟

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان عصر امروز در جلسه تنظیم بازار استان کرمان پرده از واقعیت‌هایی درباره بازار شکر در کرمان برداشت و اظهار داشت: جفا در حق نظام است که 7 هزار تن حواله شکر گرفته‌اید و قیمت شکر در کف بازار 7 هزار تومان باشد و باید ریز بحث شکر را پیگیری کنید تا به کف بازار بیاید.

وی با اشاره به اینکه قیمت شکر در کرمان را امروز به قیمت 7 هزار تومان داریم، بیان کرد: 7 هزار تن شکر به استان کرمان وارد شده که 3 هزار و 750 تن برای اسفند ماه است و یک هزار و 750 تن حواله داده‌اید.

تابش ادامه داد: هر چقدر شکر بخواهید با قیمت 3 هزار تومان به شما می‌دهم و هرگونه خرید و فروش باید با فاکتور باشد زیرا برای اینکه در فرآیند نظارت داشته باشیم باید فاکتور وجود داشته باشد.

وی با تاکید دوباره بر لزوم وجود فاکتور در خرید و فروش‌ها عنوان کرد: وقتی فروشنده یک کیلوگرم شکر را 7 هزار و 500 تومان می‌فروشد باید مشخص باشد آیا آن را 3 هزار تومان و یا اینکه 6 هزار و 500 تومان خریده است.

تابش افزود: شرکت بازرگانی دولتی ایران برای صنف و صنعت و خانوار به هر میزان شکر نیاز داشته باشد، شکر را اختصاص می‌دهد و قیمت 7 هزار و 500 تومانی شکر در کرمان هیچ توجیه منطقی ندارد.

وی یادآور شد: گرانی شکر در همه استان‌ها تا یک هفته قبل بود، اما امروز جذب شکر در استان کرمان را در حد صفر می‌بینم و این در حالی‌ست که 7 هزار تن شکر گرفته‌اید و یکی به در و یکی به دیوار می‌زنید و صغری و کبری چیدید تا نشان دهید شکر نداده‌اید.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه شکر هست با قیمت مصوب هم هست از استاندار کرمان خواست یک نفر را به فسا بفرستد تا شکر مورد نیاز را به استان بیاورد.

تابش در پاسخ به این سخن که کارخانه فسا شکر را به کرمان نمی‌دهد، متذکر شد: با معاون بازرسی، تعزیرات و حتی دادستان فسا هماهنگ می‌کنم تا شکر را به کرمان بیاورد.

وی تصریح کرد: با نهایت احترام عرض کنم، مردم استان کرمان به دلیل عدم هماهنگی سه دستگاه هزینه دو برابری برای شکر پرداخت می‌کنند.

شکر را به بهانه‌های مختلف بارگیری نمی‌کنند

در عین حال یوسف جعفری رئیس اتاق اصناف استان کرمان هم با اشاره به اینکه از 20 روز قبل صنف خواروبار برای 67 تن شکر پول به حساب واریز کرده‌اند، افزود: امروز 23 تن شکر تحویل داده‌اند و به بهانه‌های مختلف شکر را بارگیری نمی‌کنند و حتی ما گفته‌ایم اگر شکر حواله‌ای نمی‌آید، بگذارید شکر آزاد بیاید که نه شکر ‌می‌آید و نه بار می‌شود.

مصرف 69 هزار تن شکر در کرمان

اما عباس سعیدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان از مصرف  69 هزار تن شکر در استان خبر داد و بیان داشت: برای تامین شکر تا 24 بهمن مشکلی نداشته‌ایم و به نظر می‌رسد مشکل در کارخانه است.

 آنهایی که شکر را وارد کرده‌اند اما توزیع نکرده‌اند، متخلف هستند

مدیرکل تعزیرات استان کرمان هم در سخنانی با تاکید بر اینکه کسی که متولی تامین کالاست باید چرخه توزیع را هم دنبال کند، ابراز کرد: آقایانی که متولی صدور حواله هستند باید سایر مراحل را دنبال کنند و اگر مشکلی باشد آن را به تعزیزات حکومتی اعلام کنند.

ارسلان میری با اشاره به مشکلات مربوط به بازار شکر در استان کرمان عنوان کرد: اگر حواله شکر صادر شده اما شکر تحویل نشده است باید ببینیم چه شکلی وجود دارد و اگر شکر وارد شده باید اعلام موجودی به صنعت و معدن شود.

وی یادآور شد: اگر 950 تن شکر به استان کرمان وارد شده باید آن را اعلام کنند و آنهایی که شکر را وارد کرده‌اند اما توزیع نکرده‌اند، متخلف هستند و این در شرایطی‌ست که تا دیروز 125 تن شکر کف انبار یکی از بُنک‌داران بوده است که قرار شده این شکرها را توزیع کنند.

بیش از 125 تن شکر در کرمان ندیدیم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان هم در این باره با اشاره به کمبود شکر در استان عنوان کرد: واحد تولیدی ما دَم عید می‌رود و می‌آید تا 30 ، 40 تن شکر بگیرد، اما هنوز موفق نشده است.

سید مهدی حسینی با بیان اینکه ما بیش از 125 تن شکر در کرمان ندیدیم، تصریح کرد: از دیروز در 20 واحد 40 تن شکر با قیمت 3 هزار و 600 تومان در مرکز کرمان و 3 هزار و 700 تومان در دیگر مناطق توزیع شده و فروشگاه‌های بزرگ هم در حال توزیع شکر هستند.

کارخانه‌های شکر کارشکنی می‌کنند

اما مدیر کل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کرمان که متولی اصلی تامین شکر است، بیان داشت: از اول بهمن تا 22 اسفند یک هزار و 737 تن حواله صادر شده است و 930 تن شکر بارگیری و از کارخانجات شکر خارج شده است و 150 نفر رجوع‌کننده داشته‌ایم.

مجید نژادبیگلری مهمترین مشکل در بحث عرضه شکر را مربوط کارشکنی کارخانه‌های شکر به ویژه کارخانه شکر فسا ذکر کرد.

فردی از سوی استانداری کرمان در اتاق مدیرکل غله مستقر می‌شود

محمدجواد فدایی استاندار کرمان هم در این نشست تصریح کرد: یک نفر در اتاق مدیرکل غله استان کرمان حضور می‌یابد تا ببینید چه اتفاقی در بازار شکر استان می‌افتد.

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...