در آستانه یکمین سالروز رحلت ملکوتی حضرت آیت ا...العظمی ارسنجانی ( ره) بر آن شدیم تا با فرزند ارشد ایشان طی مصاحبه ای، از کم و کیف برگزاری مراسم آگاه شده و مخاطبان و علاقمندان را مطلع سازیم.

دیدار در سرای فاطمه "س" – که در زمره موقوفات "حضرت آقا" می باشد و دریک عصر پاییزی صورت گرفت. آنچه که در ذیل می خوانید حاصل مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد ارسنجانی می باشد.

 

 

 

* با توجه به اینکه در آستانه سالگرد ارتحال حضرت آیت الله العظمی ارسنجانی می باشیم، خواهشمند است برنامه های این مراسم را برای مخاطبان تشریح فرمایید؟

به نام خدا و با تشکر از شما. مراسم در روز پنج شنبه 20/9/1393 و از ساعت 14:30 در مسجد جامع فسا برگزار می گردد. بعضی از دوستان پیشنهاد داشتند که مراسم در محل مصلی برگزار شود به این دلیل که مصلی، مسجد نیز هست و مسجد متعلق به فرد یا جریان خاصی نیست و از آن گذشته، بنای این مسجد هم از باقیات صالحات حضرت آقا می باشد، با این وجود تردید داشتیم که با وجود پاره ای مشکلات به سمت برگزاری مراسم در مصلی برویم یا خیر؟ جمعی از دوستان مامور شدند که در این رابطه با امام جمعه محترم صحبت داشته باشند. حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ ولی بنایی هم جداگانه صحبت فرمودند. پس از این مذاکرات، مشخص شد که امام جمعه محترم نیز از زوایای خودشان نگرانی هایی دارند که باید برطرف می شد. در جمع بندی نهایی به این نتیجه رسیدیم که به نقطه مشترکی با ایشان نخواهیم رسید و مکان برگزاری مراسم، مسجد جامع قرار داده شد. مراسم دارای بخش های متعددی است. در بخشی تلاوت آیات نورانی کلام ا... مجید، در یک بخش مداحی و در بخشی دیگر سخنرانی خواهیم داشت و در پایان هم از مردم بزرگوار تشکر و قدردانی خواهیم نمود. مردمی که در تمام مراسم های مربوطه به ویژه تدفین تشییع و ختم و... با حضورشان علاقه مندی به حضرت آقا را به اثبات رسانیدند. همچنین علما و مراجع تقلید معظم که با ارسال پیام، موجبات تسلی خاطر بیت حضرت آقا را فراهم نمودند.

 

*  در مورد سخنران توضیح بفرمایید؟

برای سخنرانی، سعی ما بر اینست که هم از چهره های روحانی و هم چهره دانشگاهی بهره جوییم تا مخاطبان حداکثر بهره را از مراسم ببرند.

 

* با توجه به اینکه این مراسم در آستانه اربعین حضرت امام حسین (ع) برگزار می شود، نسبت سلوک فردی و اجتماعی حضرت آقا را با آن مراسم های سنتی که در شان آن امام همام برگزار می شود را چگونه ارزیابی می فرمایید؟

مرحوم حضرت آقا، همواره بر برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا تاکید فراوان داشتند و بارها می فرمودند که مراسم سوگواری برای اهل بیت و بویژه شهدای کربلا باید برگزار شده و هیچگاه نباید کمرنگ شود. اما در عین حال بر نتیجه بخش بودن این مراسمات نیز تاکید می فرمودند. اگر در جایی ملاحظه می فرمودند که جفایی صورت می گرفت، مقابله می کردند.

 

*  در خصوص موقوفات معظم له و روند بهره برداری از آن توضیح بفرمایید؟

 ایشان آنچه که موجود دارند در دفاتر وقف نامه مضبوط گردیده، که از جمله این موقوفات مدرسه امیرالمومنین می باشد. حضرت آقا تاکید داشتند که طلبه هایی که تمنای ادامه تحصیل حوزوی در این مدرسه را دارند باید دارای ویژگی هایی باشند، از جمله اینکه آمدن به سمت حوزه و دروس حوزوی به دلیل کسب ثروت و قدرت _خدای ناخواسته _ نباشد، برای فرار از خدمت سربازی نباشد و البته شرایط برای تحصیل پاره وقت نیز در این مجموعه فراهم است. اما طلبه ای که به این مدرسه وارد می شود باید ویژگی های ذکرشده را داشته باشد. دیگر موقوفه ایشان، مدرسه علمیه مرحوم سیدمحمدباقر ارسنجانی است. بیت قدیم حضرت آقا نیز در زمره موقوفات است که در دو طبقه مجزا بوده و قسمت همکف را با نام سرای فاطمه(س) نامگذاری و وقف فرموده اند و جهت وقف، آموزش و تفسیر قرآن، آموزش نهج البلاغه و برگزاری مراسم اعیاد و جشن های اهل بیت و همچنین اقامه عزای آن     بزرگواران است. در طبقه دوم هم کتابخانه ای تعبیه شده که کلیه کتب حضرت آقا در آن جا قرار داده شده و علاقه مندان جهت مطالعه و پژوهش می توانند به آن جا مراجعه کنند. ایشان ذکر کرده اند دیگران هم می توانند کتابهای خودشان را به این مکان اهداء ووقف نمایند. در حال حاضر هر دو قسمت حاضر و آماده است ولکن در حال آماده سازی قسمت جلو ساختمان جهت تعبیه تاسیسات مورد نیاز هستیم که به محض آماده شدن، می توان به مورد وقف عمل نمود.

 

حال که یکسال از ارتحال آن عالم ربانی می گذرد، اگر خاطره ای از ایشان در ذهن شما باقی مانده برای مخاطبین بیان فرمایید؟

خاطرات زیادی وجود دارد. ولی آنچه که الان مناسبت دارد، برخورد حضرت آقا با دوستانشان است. ویژگی بارز حضرت آقا، تواضع بود و سعی می کردند با دیگران با خوشرویی برخورد کنند. زمانی که دوستان به محضر ایشان شرفیاب می شدند، حضرت آقا اهتمام فراوانی به پذیرایی از میهمانان داشتند ولو در حد اندک و کم. ایشان نسبت به اساتیدشان با تواضع برخورد می کردند و نام اساتید را با تجلیل همراه می ساختند. وقتی بالای مزار اساتید که عمدتا از مراجع عظام تقلید بودند، حاضر می شدند توقف کامل می کردند. حتی در شرایط بد جسمانی این ویژگی را واننهادند. سپس بصورت ایستاده و طی زمان طولانی مکث کرده قرائت فاتحه و سایر ادعیه ماثوره می نمودند. در ملاقات ها، با دوستان مطالب سیاسی را دخالت نمی دادند. حتی در زمان تصدی امامت جمعه این شهرستان، این ویژگی تداوم داشت.

 

* در پایان اگر مطلبی دارید، بفرمایید؟ 

من برای بازگشت به فسا، انگیزه ای نداشتم. آنچه که موجب انگیزه گردید علاقه به علاقمندان حضرت آقا است که عمدتا در زمره دوستان ما هستند. من خود را موظف می دانم تا از این شور و شعور اشتیاق مردم به حضرت آقا حفظ و حراست کنم و با تحمل سختی ها و کمبودها قدمی در این راه بردارم. مردم منتهی درجه همدلی شان را نشان داده اند که این همدلی باید ادامه پیدا کند تا بتوانیم با همدلی اینراه را ادامه دهیم و از مردم انتظار داریم با حفظ این همدلی به این راه ادامه دهند. 

 

با تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.

 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...