گروگانگیری در مرکز سیدنی استرالیا با حمله پلیس و کشته شدن 3 نفر شامل گروگانگیر و 2 گروگان به پایان رسید.  منابع خبری به نقل از پلیس استرالیا اعلام کردند: گروگان‌گیر، یک پناهنده ایرانی دارای سوابق جنایی است. او که یک روحانی شیعه بود که به تازگی تغییر مذهب داده بود.

به گزارش  سرو فسا به نقل ازعصرایران ، این گروگانگیر ایرانی به نام "هارون مونس" و نام اصلی  "محمد حسن منطقی بروجردی" پیش از این نامه‌های توهین آمیز برای خانواده‌های سربازان استرالیایی که در خارج کشته شده بودند، ارسال می کرد.

وی همچنین به اتهام آزار و اذیت جنسی زنان در استرالیا محکوم شده بود.

او یک روحانی شیعه بود اما گفته می شود وی در آخرین نوشته در سایت اینترنتی اش اعلام کرد دیگر رافضی (شیعه) نیست و تغییر مذهب داده است. هارون همچنین در سایت اینترنتی اش از داعش حمایت کرده بود.

گروگانگیر به هنگام گروگانگیری، درخواست دریافت پرچم داعش و  دیدار با نخست وزیر استرالیا را مطرح کرده بود.

 

"هارون مونس" با نام اصلی " محمدحسن منطقی بروجردی" گروگانگیر ایرانی در استرالیا

 

عامل گروگان‌گیری استرالیا کیست؟


گروگانگیر ایرانی کیست؟

رسانه های خارجی می گویند نام اصلی این گروگانگیر ایرانی 49 ساله "محمدتقی منطقی بروجردی" است که در سال 1996 با اعلام وجود مشکلات سیاسی در ایران، از استرالیا پناهندگی سیاسی گرفته بود. او یک روحانی شیعه بود که به تازگی تغییر مذهب داده بود.

وی همچنین متهم به قتل همسرش است. "هارون"  هم اکنون در دادگاه استرالیا پرونده دارد و با کفالت، آزاد است.

وی علاوه بر این بر این دلیل ارسال پیام های توهین آمیز به خانواده نظامیان استرالیایی کشته شده در خارج از این کشور به دادگاه فراخوانده شده بود. او به همین دلیل به 300 ساعت کار اجباری و عمومی محکوم شده بود.

او یک روحانی شیعه بود اما گفته می شود وی در آخرین نوشته در سایت اینترنتی اش اعلام کرد دیگر رافضی (شیعه) نیست و تغییر مذهب داده است. هارون همچنین در سایت اینترنتی اش از داعش حمایت کرده بود.

هارون همچنین متهم به 40 مورد آزار جنسی زنان است. وی گفته بود که کارشناس روانشناسی، شفابخشی و باطل کننده سحر است و در قالب درمان بیمارانش دست به رفتارهایی زده که زنان بیمار از او شکایت کرده اند.

هارون مونس در استرالیا یک شخصیت معروف و شناخته شده است. او بارها در خیابان های سیدنی اعتراضات تک نفره برگزار کرده بود.

در دهه 70 مجموعه شعری به نام "درون و برون" از منطقی بروجردی در ایران منتشر شده بود.
 

"هارون مونس" با نام اصلی " محمدحسن منطقی بروجردی" گروگانگیر ایرانی در استرالیا

 

پایان گروگان‌گیری استرالیا با 2 کشته / هویت گروگان‌گیر ایرانی اعلام شد (+عکس و فیلم)
 


گروگانگیری در قلب سیدنی

این گروگانگیری در سیدنی بعد از 16 ساعت با حمله پلیس به کافه محل گروگانگیری پایان یافت و بعضی از منابع خبری از کشته شدن عامل گروگانگیر و برخی دیگر از دستگیری وی خبر می‌دهند.


صبح امروز دوشنبه یک فرد مسلح که گمان می رود عضو گروه های افراط گرای اسلامی باشد ؛ شماری از افراد را در کافه ای در مرکز شهر سیدنی استرالیا به گروگان گرفت.
 
گروگان گیر افراد در اختیار خود را مجبور کرده بود پرچم های سیاه رنگی را در دست بگیرند. این پرچم سیاه رنگ که برای آن شهادتین به رنگ سفید نوشته شده شبیه پرچم سیاه رنگ گروه "جبهه النصره" شاخه القاعده در سوریه و گروه داعش است.

استرالیا یکی از کشورهای حاضر در ائتلاف ضدداعش در عراق و سوریه است. هم اکنون جنگنده های ارتش استرالیا در حملات هوایی علیه داعش مشارکت می کنند.
  
 گروگانگیر  به هنگام گروگانگیری سربند مشکی رنگ با حروف سفید رنگ بسته بود که شبیه سربندهای سیاه رنگ القاعده و گروه های افراط گرای اسلامی در خاورمیانه بود.

5 نفر از گروگان ها نیز قبلا توانستند از در پشتی کافه فرار کنند. 

مفتی (رهبر) مسلمانان در استرالیا هم با صدور بیانیه ای گروگانگیری در مرکز سیدنی را محکوم و آن را اقدامی جنایتکارانه توصیف کرد.

برخی رسانه ها قبلا گفته بودند گروگانگیر دو درخواست مطرح کردند: دریافت پرچم داعش و دیدار با نخست وزیر استرالیا

 یک منبع آگاه به روزنامه "سیدنی مورنینگ هرالد" گفت: گروگانگیر درخواست کرده است پرچم داعش دریافت کند و در مقابل، بخشی از گروگان ها را آزاد کند.

گفته می شود گروگانگیر قبلا نام خود به هارون مونس تغییر داده بود.
 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...