به گزارش سرو فسا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی فسا ؛ دكتر محمود خدادوست مدیر کل دفتر طب سنتی،ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت در نشست با بهورزان و پزشکان عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا بیان داشت : وظیفه  اصلی نظام سلامت و متخصصین حوزه طب سنتی ، جداسازی حرف ها و دستورات پزشکی طب سنتی از باورها و توصیه های غلط و اشتباه ارایه شده توسط افراد غیرمتخصص در این حوزه است.

دکترخدادوست افزود : وقتی دانش طب سنتی که دانش بومی و جزیی از فرهنگ مردم ماست و ضریب نفوذ بالایی دارد ، در اختیار بهورزان باشد قطعا به سلامت مردم کمک خواهد کرد و این کمک ناشی از همان اعتماد مردم به شما بهورزان است.

مدیر کل دفتر طب سنتی،ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت گفت : اعتبار و اعتماد و هویت بهورزان در اولین خط ارایه خدمات نظام سلامت همراه با اطلاعات صحیح بهورزان از دانش طب سنتی ، سبب ارتقاء جایگاه طب سنتی خواهد شد.

وی با اشاره به اجرای آزمایشی طرح ادغام طب سنتی در نظام بهداشتی در 10 دانشگاه علوم پزشکی ، بیان کرد : طب سنتی که توسط بهورزان ارائه خواهد شد مورد اقبال بهورزان و مردم خواهد بود

دکترخدادوست بیان داشت : مردم طبق اعتماد به پزشکان و بهورزان ، سوالات درمانی خود را با ایشان در میان می گذارند و دستورات درمانی خانگی توصیه شده به خود را از پزشک یا بهورز سوال نموده و بعد اجرا می کنند

مدیر کل دفتر طب سنتی،ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت گفت : خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی فسا و بهورزان شاغل در خانه های بهداشت شهرستان فسا جزو برترین ها و کارآمدترین افراد حوزه بهداشت کشور بودید که از بین دانشگاههای علوم پزشکی و بهورزان کشور ، برای اجرای پایلوت طرح ادغام خدمات طب سنتی در نظام PLC  انتخاب گردیده اید تا در حوزه طب سنتی آنچه که درست ، منطقی و ضابطه مند است به نظام سلامت تزریق نمایید و آنچه که خرافات غلط و اشتباه است را با شجاعت به مردم اطلاع رسانی کنید.

دکترخدادوست با اشاره به اینکه اساسا رویکرد حکمای طب سنتی اصلاح سبک زندگی است ، اظهار داشت : سازمان بهداشت جهانی 35 سال هست که به کشورها توصیه می کند که طب سنتی به این دلیل که در باور مردم وجود دارد و در مردم نفوذ دارد و مردم هم قبولش دارند را در نظام سلامت ادغام و از این ظرفیت استفاده کنید تا اصلاح سبک زندگی مردم محقق گردد.

وی با بیان اینکه طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی بیماریهای غیرواگیر همچون قلبی عروقی ، فشار خون ، دیابت و چاقی در راس علل مرگ و میر در دنیا می باشد ، گفت : علت اصلی این بیماریهای غیرواگیر همان سبک زندگی غلطی می باشد که بهترین راه علاج آن اصلاح سبک زندگی از طریق طب سنتی است.

در ادامه دکترعلیرضا عسکری رییس دانشگاه علوم پزشکی فسابیان داشت : طب سنتی دستورالعمل های خود را جهت اجرا و پیاده سازی از بهورزان می خواهد و دلیل آن نیز این است که بهورزان در محیط جامعه و با فرهنگ جامعه ارتباط مستقیم دارند و کمک بهورزان به طب سنتی کمک به سلامت مردم و جامعه است.

دکترعسکری افزود : اجرای نقشه راه آینده طب سنتی کشور در دولت تدبیر و امید و این دوره وزارت بهداشت سبب شد که درمان از طریق طب سنتی بصورت هدفمند و کانالیزه با نظارت های صحیح ارائه خدمت شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی فسا با تاکید بر اینکه ساماندهی طب سنتی از اهداف اصلی و ویژه دفتر طب سنتی وزارت بهداشت است ، افزود : یکی از برنامه های فاخر این حوزه در سطح وزارتی این است که بهورزان و نیروهای نظام سلامت هم در ارائه طب سنتی دخیل باشند

وی اظهار داشت : بهورزان در اجرای طب سنتی ایرانی اسلامی و اصلاح سبک زندگی نقش اساسی دارند.

در ابتدای این جلسه دکترنجفی معاون بهداشت دانشگاه گزارشی از اقدامات انجام شده طب سنتی در نظام شبکه بهداشتی

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...