سرو فسا رضا اله دادی :

با گذشت 4 سال از عمردولت روحانی ، وقرار گرفتن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ،مخالفان  دولت، که از همان ابتدای روزهای شروع بکار دولت  روحانی بدون توجه به رای مردم و پذیرش الزامات خواست مردم، که در رای آنان متجلی شده بود، حملات خود را به رییس جمهور آغاز کردند.

گویی بازندگان انتخابات توقع د اشتند، روحانی، مجری سیاست های آنان باشد .

مخالفان دولت روحانی از ابتدا تا کنون تنها یک خط را دنبال کردند، تخریب و زیر سوال بردن همه اقدامات دولت.

اکنون چهار سال از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد و مخالفان دولت حتی یک راه عملی و ممکن برای حل معضلات اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی ارائه نداده اند.

مخالفان دولت جز روش سلبی  وتخریبی ، کوچکترین شیوه ایجابی ممکن الوقوعی عرضه ننموده اند و جز شعار های بدون پشتوانه علمی، و توخالی و تکراری ، هیچ راهکارعملی وشدنی  نشان نداده اند.

اکنون به روزهای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم وهنوز مردم منتظرند که مخالفان دولت شیوه های شدنی و علمی حل معضلات بیکاری و رونق کسب و کار و... را نشان دهند .درحالی که نه تنها کوچکترین نشانه ای از آن دیده می شود بلکه بر شیوه نخ نمای تخریب و سیاه نمایی پای فشرده می شود.

مخالفان دولت در یک بن بست بزرگ خود را کیش ومات کرده اند.

آنها از ابتدا نه تنها با مذاکرات هسته ای مخالفت کرده اند بلکه برجام را قرارد ادی خیانت آمیز معرفی نموده اند.

اکنون باید به مردم پاسخ دهند که اگر خواهان حفظ برجام و تعامل مثبت با دنیا و ترغیب به سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای رونق تولید وایجاد اشتغالند، که دولت روحانی درهمین راه گام برداشته است. از طرف دیگر ادامه شیوه فعلی توسط آنان نشان دهنده بی صداقتی آنان در مخالفت با برجام ودولت  در طی این 4سال تلقی می شود.

اگر مخالفان دولت خواهان برهم زدن برجام و ایجاد تشنج در روابط جهانی  و به تبع آن بازگشت تحریم اند که نتیجه  آن عدم فروش نفت و عدم بازگشت ارزبه  کشوراست، باید به یک سوال مهم تر پاسخ دهند که ، ایجاد اشتغال  و رونق تولید و افزایش درآمد های کشور و رفاه اقتصادی را قرار است با کدام منبع مالی تامین کنند وقتی نفتی به فروش نرسد، صادراتی انجام نگیرد و ارزی واردکشور نشود؟

اینجاست که دل واپسان مخالف دولت د رتاری که بدور خود تنیده اند  گیر افتاده و قاد ربه پاسخ گویی به مردم وارائه راهکار خروج از معضلات کشور نیستند.

نگاهی به سخنان دوکاندیدای اصلی اصول گرا نشان می دهد که پاشنه درب اصول گرایان جز برتخریب  و سیاه نمایی  نمی چرخد و تحقق خواسته های آنان در مدیریت اجرایی کشور جز بازگشت به گذشته و تحریم و قرار گرفتن در خطر جنگ و نابودی زیر ساخت های اقتصادی کشور نیست.

آنچه از افکار عمومی و اکثریت مردم می توان برآورد نمود ، این است که علی رغم نارضایتی از وضعیت فعلی،  هرگز خواهان بازگشت به گذشته و فشار وتحریم نیستند .

اکثریت جامعه ایران دروضعیتی است که حاضر نیست ریسک قرار گرفتن در موقعیت مبهم ومجهول  و خطرناکی را که کاندیداهای اصول گرا منادی آنند ، بپذیرد.

باید منتظر بود  و دیدکه  در چند روز باقی مانده ، نامزدهای اصول گرا برای برون رفت از پیچ بی برنامگی برای اداره کشور ، راه حلی قابل قبول ارائه می دهند یا کماکان  به شیوه تخریب و فرار به جلو وعدم ارائه راه کارمناسب برای  مدیریت کلان کشور ادامه می دهند.

اقدامات مثبت دولت روحانی در زمینه های مختلف ازجمله

به سرانجام رساندن برجام

لغو قطع نامه های شورای امنیت

لغو تحریم های هسته ای

فروش نفت به میزان قبل از تحریم

رساندن تولید نفت به 5/3 ملیلون بشکه

راه اندازی بزرگترین پتروشیمی تاریخ کشور

کاهش تورم 45 درصدی به یک رقمی

افزایش رشد اقتصادی از منهای 6درصد به مثبت 7 درصد

جلب سرمایه گذاری های داخلی وخارجی

نوسازی ناوگان هوایی پس از 40 سال

دوبرابر کردن حقوق کارمندان دولت در 4سال

ایجاد انشقاق در غرب و انزوای تندروان امریکا و اسراییل در جهان

احیای سازمان مدیریت

قانون مداری و انضباط مالی در بودجه

پرداخت بدهی های 200 هزار میلیاردی دولت سابق به پیمانکاران وبانکها

تلاش برای یکسان سازی حقوق بازنشستگان

پرداخت معوقات فرهنگیان وایثارگران مربوط به 10 سال قبل تاکنون

اصلاح ساختار ها و تلاش برای علمی کردن مدیریت کلان کشور

مبارزه جدی با قاچاق کالا و اسکله ای غیر قانونی

خودکفایی بنزین

خودکفایی گندم

و.....

اقداماتی است که نامزدهای اصول گرا قادر به انکار آن نیستند و پیش روی مردم قرار دارد.

از سویی دیگر دوکاندیدای اصلی اصول گرایان از ضعف های اساسی در مقابل روحانی برخوردارند.

رییسی، از اطلاعات مهم اقتصادی اجتماعی کشور و... بی  بهره است ، ادبیات خشک و حقوقی او جذابیتی برای مخاطب ندارد و دور بودن از امور اجرایی نیز از نکات منفی او برای جذب مخاطب تلقی می شود.از طرفی حمایت جلیلی و حامیان تندرو او د رانتخابات ریاست جمهوری گذشته، از رییسی چهره موفق و معتدلی  از او به جامعه مخابره نمی کند.

قالیباف دیگر کاندیدای  اصول گرایان نیز دارای ضعف های عمده ای است.

قالیباف درمیان تهرانی  ها شهردار موفقی تلقی نمی شود، زبان بدن و لحن گفتارقالیباف، چهره ای تند و عصبانی غیر مسلط به خود را به نمایش می گذارد.شعار های پوپولیستی او مانند دوبرابر کردن درآمد کشور،ایجاد 5 میلیون شغل در طی 4 سال ، و پس از او ادعای ایجاد 6 میلیون شغل توسط رییسی ، نه تنها برای مردم جذابیتی داشت بلکه موجبات عکس العمل آنان را فراهم آورد.

علی لاریجانی آن را سبقت گرفتن در سطحی نگری دانست و نجفی این شعار را ناشی از دادن اطلاعات غلط مشاورین این دوکاندیدا تلقی کرده و اظهار داشت که این وعده ها با رشد 25 درصدی اقتصاد ممکن می شود .

این درحالی است که روحانی با اتکا به سالها کار اجرایی، اشراف کامل به وضعیت کشور به صورت ریز و داشتن آمار و ارقام، داشتن صلابت واقتدار ودرعین حال چهره ای خندان،تصویری قابل قبول تر و مورد پذیرش تر را به بیننده نشان می دهد.

نداشتن برنامه و نداشتن  رقیب در حد واندازه روحانی پاشنه آشیل اصول گرایان در مبارزه انتخاباتی  ریاست جمهوری  خواهد بود.

 

 

 

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...