گری سیک روز سه شنبه پس از آنکه دونالد ترامپ تصمیم خود را برای خروج از توافق بین المللی آشکار کرد، در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: تردیدی نبود که او برای نشان دادن عمل به وعده های خود از توافق خارج شود اما من بر این باورم این کار او یک اشتباه تاریخی بود و عملا ما را به نقطه ای برگرداند که پنج سال پیش آنجا بودیم.
وی ادامه داد: همه طرف های مورد مشورت در توافق از جمله اعضای خود دولت ترامپ گفته اند که ایران به برجام پایبند بوده است و این توافق، در راستای منافع ملی آمریکا است. روشن است که رئیس جمهوری ترامپ با همه مخالف است.
عضو شورای امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری جرالد فورد، جیمی کارتر و رونالد ریگان، در پاسخ به این پرسش که تاثیر تصمیم ترامپ بر وضعیت بین المللی آمریکا چه خواهد بود، گفت: این کار ما را رودرروی متحدانمان قرار خواهد داد. 
سیک اضافه کرد: این کار خطر درگیری در خاورمیانه را افزایش خواهد داد. همچنین یک مانع اساسی در برابر حرکت ایران به سمت برنامه هسته ای تمام عیار را از میان برد.
وی درباره تاثیرگذاری تحریم های یکجانبه آمریکا ابراز تردید کرد و افزود: ایالات متحده در 40 سال گذشته ایران را تحریم کرده است. این تحریم ها زمانی واقعا تاثیرگذار شد که کشورهای دیگر پشت سر ایالات متحده قرار گرفتند. امروز شاهد چنین وضعیتی نیستیم
ترامپ سه شنبه شب خروج آمریکا از توافق نامه هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.
رژیم صهیونیستی، عربستان ، امارات و بحرین در اقدامی هماهنگ اولین کشورهایی بودند که از اقدام ترامپ حمایت کردند.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی ضمن مخالفت با اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق نامه هسته ای تاکید کرد.
انگلیس ، فرانسه و آلمان هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با 5 کشور باقی مانده در توافقنامه ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.
تصمیم ترامپ برای خروج از برجام با مخالفت روسیه و چین نیز روبرو شده است.
باراک اوباما رییس جمهوری سابق آمریکا هم این اقدام را تصمیم اشتباه دانست. 
جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا در این زمینه گفت: ترامپ با خروج از برجام از وضعیت بدون بحران به سمت بحران پیش رفت

نام شما:
پست الکترونیکی :
نظرات :
بیشتر...